V Clam-Gallasovské oboře vás čeká příjemná procházka

Clam-Gallasovskou oboru nechal vystavět hraběcí rod Clam-Gallasů v polovině 19. století za účelem chovu vysoké zvěře a panských honů. Přijďte dále prozkoumat největší liberecký kryt civilní obrany. Můžete zde spatřit ukázky plynových masek, ochranných obleků, a také plně funkční strojovnu a filtro-ventilační zařízení.

Clam-Gallasovská obora

V době vystavění obory měřila přes 42 kilometrů a čítala okolo 11 tisíc sloupků. Jizerské hory byly v té době plny jelenů, daňků a srnců. Majitelé lesů Clam-Gallasové oblibovali lovení zvěře, nechtěli ale, aby jim zvěř utíkala k sousedům či do sadů a polí svých poddaných. Také nejspíše chtěli mít jistotu, že vždy něco uloví a večer bude hostina. Byla zřízena speciální past na odchyt zvěře, obehnaná vysokým plotem. Zvířata byla nalákána na plné krmelce. Když jich bylo dost, vrata do klece se uzavřela. Vybudování ohrady bylo finančně dosti náročné, vyšlo na 21.500 zlatých, což je v přepočtu na dnešní koruny asi 100 milionů. Po oboře zbylo několik tisíc sloupků a kamenné zídky o výšce asi 2 a délce 5 metrů. Sloupky ale každým dnem ubývají, a to nenechavými prsty zlodějíčků.

Kryt civilní obrany Liberec

Tento veřejný kryt byl připraven asi pro 1.500 osob. Pro tento počet by byl schopen poskytnout ochranu před účinky zbraní hromadného ničení, mezi které patří zbraně jaderné, biologické i chemické. Během prohlídky navštívíte podzemní prostory, seznámí vás zde s technickým vybavením krytu, který zajišťuje základní životní funkce a potřeby skrývaných osob. Také se dočkáte názorných ukázek jeho použití.

Čertovy skály

Čertovy skály jsou významná přírodní památka, a také oblíbené místo horolezců. Na hřebenové cestě linoucí se od rozhledny Černá studnice do sedla v Beranech je zhruba po jednom kilometru možné po pravé straně zahlédnout Čertovy skály. Jde o několik mohutných skalních skupin z místní tzv. černostudniční či železnobrodské žuly. V Čertových skalách se kdysi ukrýval známý severočeský lupič Josef Kögler. V roce 1893 zde oloupil ženu vracející se ze záložny o 84 zlatých a postřelil ji. Místní skalní sluj se dodnes nazývá Köglerovou jeskyní. Skála Čertovo kladivo, a také další skály disponují zajímavými lezeckými terény, jsou to tedy oblíbená místa horolezců.

Zdroj a více informací naleznete na: www.liberecky-kraj.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu