V Českém Švýcarsku, v krajině plné přírodních krás na vás čeká neobyčejný svět

Národní park České Švýcarsko je jedním ze čtyř národních parků u nás. Je ideálním místem pro aktivní odpočinek a načerpání nových sil. Krajina skrývá mnoho romantických zákoutí, lidovou architekturu a nespočet vyhlídek, které přímo vybízejí k objevování a poznávání tohoto kraje.

České Švýcarsko bezesporu patří mezi nejvýznamnější evropské turistické regiony. Samotný název České Švýcarsko vznikl odvozením od názvu Saské Švýcarsko, používaném pro německou část Labských pískovců.

Národní park láká své návštěvníky na mohutné skalní věže, brány, rokle, stěny, města a bludiště, které vznikly v důsledku erozí křídových mořských sedimentů, které byly vyzdviženy na povrch v období čtvrtohor.

Rozloha parku dosahuje skoro 80 km². Z jedné strany k parku přiléhá chráněná krajinná oblast Labské pískovce, ze strany druhé ho obepíná chráněná krajinná oblast Lužické hory. Z německé strany sousedí se Saským Švýcarskem. Zasahuje do území měst a obcí Krásná Lípa, Chřibská, Hřensko, Růžová, Janov, Srbská Kamenice, Doubice, Jetřichovice a Staré Křečany.

Nejoblíbenějším a nejznámějším skalním útvarem je Pravčická brána, která je nepsaným symbolem parku. Jde o největší pískovcovou skalní bránu v Evropě. V parku se nalézá pár skalních hrádků — Falkenštejn a Šaunštejn. Mezi další významnou stavbu patří kulturní památka Dolský mlýn, první písemná zmínka o něm byla zaznamenána k roku 1515. Chatku na Mariině skále v jihozápadní části parku nechal v 19. století postavit Ferdinand Bonaventura z rodu Kinských. Na výhledové ploše se nachází dřevěný altán, ze kterého se vám naskytne panoramatický výhled do okolí, na lesy, skály a kopce Českého Švýcarska, je to opravdu kouzelné a výjimečné místo. V oblasti najdete mnoho dalších památek lidové a sakrální architektury, ty jsou umístěny především ve vesnicích mimo území parku.

Oblíbená je zde pěší turistika, cykloturistika a výlety lodí. V Českém Švýcarsku má dlouholetou oblibu horolezectví, první výstupy na skalní věže zde proběhly již v 19. století.

Část národního parku v létě 2022 zasáhla velká pohroma. Postihl ho rozsáhlý požár a symbol Českého Švýcarska, Pravčická brána je společně se soutěskami a dalšími místy nepřístupná. Zjistěte si, proto dopředu, zda jsou vámi plánovaná místa dostupná.

Zdroj a více informací naleznete na: www.npcs.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu