REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

V České Třebové a okolí na vás čeká spousty zajímavých míst k prozkoumání

Železná rozhledna Kozlovský kopec se nachází na stejnojmenném vrchu nedaleko České Třebové. V nedalekém labyrintu (světa a ráje srdce) je připomínán pobyt J. A. Komenského na panství Žerotínů v 17. století zajímavou formou. Labyrint podle anglického vzoru jistě stojí za to. Dostat se do jeho středu není úplně snadné. Nenajdete zde žádný plánek, žádné šipky, je to jen a jen na vás. Jedná se o fajn procházku a zábavu pro malé i velké.

Rozhledna Kozlovský kopec

Od roku 1929 zde stávala dřevěná rozhledna, 29 metrů vysoká, po zásahu bleskem v roce 1939 však musela být stržena. Kovová věž byla postavena v roce 2001. Má čtvercovou konstrukci, 55 metrů vysokou. Vyhlídková plošina, na kterou vystoupáte po 133 schodech, se nachází ve výšce 33 metrů. Za příznivého počasí a dobré viditelnosti lze spatřit Orlické hory, Krkonoše, Jeseníky, a také Žďárské vrchy. Železná rozhledna Kozlovský kopec je součástí telekomunikačního vysílače mobilního operátora.

Park Javorka

Park Javorka na okraji města České Třebové se rozkládá na ploše 3 hektarů. Park byl budován v anglickém stylu, tedy volná příroda, s klikatými cestičkami, vodními prvky, travnatými plochami i vzrostlými stromy. V parku se nachází osmiboký altán nazvaný Bosenský pavilón a také několik soch. V parku se dále nacházejí pozoruhodná sochařská díla. U vstupu do parku můžete spatřit sousoší matky s dítětem a nedaleko se nachází bizarní socha rybařícího vodníka uprostřed rybníčku. U rybníčku je dále dětské hřiště s malým dřevěným domkem na způsob vitríny, ve kterém jsou pohyblivé loutky známých pohádkových postaviček.

REKLAMA

Labyrint

Střed bludiště je vzdálen zhruba 50 metrů od jednoho z ramen Tiché Orlice a leží asi metr nad jeho hladinou. Bludiště leží na ose pomníku a jeho půdorys tvoří čtverec o rozměru 35 na 35 metrů. Uvnitř čtverce je azimutálně znázorněná kresba zemské koule, kde hlavní poledníky a rovnoběžky fikaně přerušovaně ztěžují cestu do vnitřku labyrintu. V centru labyrintu, tedy v cíli, vzniká výtvarný objekt symbolizující ráj srdce. Všechny linie bludiště tvoří vysazený habr obecný, jehož stěna je 0,8 metru široká a 2 metry vysoká.

Zdroj a více informací naleznete na: www.region-orlickehory.cz, www.brandys-ve-svete.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA