Na konci Starého Města, hned za mostem přes Chrudimku, narazíte na dominantní budovu Automatických mlýnů Pardubice. Na okraji města se zase nachází známý moderní dostihový a jezdecký areál evropských parametrů. Na závodišti to pěkně žije, v průběhu roku se zde pořádá celá řada dostihových, kulturních a společenských akcí. Rozhodně to stojí za návštěvu, už jen pro tu atmosféru.
Automatické Gočárovy mlýny
Automatický mlýn je poháněn elektřinou z nedaleké hydroelektrárny. Zakladateli automatického mlýnu byla rodina Winternitzů. Ti nechali budovu mlýnů postavit v roce 1910 podle projektu známého architekta Josefa Gočára. Provoz mlýnů byl ukončen v roce 2013. Rok poté byly mlýny zařazeny na seznam Národních kulturních památek České republiky. V současnosti se zde pořádá mnoho zajímavých akcí. Určitě tento industriální komplex nevynechte, hudební festival v těchto prostorech je jedinečným zážitkem. Automatické mlýny patří mezi fascinující industriální stavbu, která po letech konečně našla své další originální uplatnění. Současní majitelé z nich postupně vytváří nové kulturní centrum Pardubic.
Dostihové závodiště, Velká Pardubická
Závod Velká pardubická se jezdí od roku 1874. Nejslavnější překážkou tohoto závodiště je současně jeden z nejtěžších dostihových skoků na světě, jeho název je Taxisův příkop. Dalšími náročnými překážkami jsou například Irská lavice, Hadí příkop, Popkovický skok či Havlův skok. V průběhu roku se zde konají sportovní a společenské události. V zimním období je na závodišti při příznivých podmínkách i možnost bruslení. Pokud byste chtěli, můžete se vydat na prohlídku závodiště a stájí s průvodcem.
Památník Zámeček
Pietní místo se nalézá na území bývalé obory, která patřila k honosné Larischově vile. V období protektorátu ji zabrala nacistická pořádková policie. V oboře zřídili cvičnou střelnici u místa s písečným valem. Po rozpoutání heydrichiády byli lidé z Pardubic a blízkého okolí zatčeni gestapem. Písečný val se stal popravištěm a v roce 1942 na tomto místě zahynulo 194 lidí. V současnosti je na místě popraviště žulový pomník. Pomník byl slavnostně odhalen v roce 1949 a roku 1978 bylo pietní místo prohlášeno za národní kulturní památku. Nedávno byla u pomníku otevřena nová expozice, která má za cíl uchovat vzpomínky na oběti Heydrichiády na Pardubicku. Jedná se o krásně zpracovanou expozici s velmi smutnou historií, na kterou se nesmí zapomínat. Naleznete ji v podzemí. Z části je interaktivní a doložená fotografiemi a zachovalými předměty.
Zdroj a více informací naleznete na: pardubice.eu