REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

V centru Pardubic naleznete unikátní průmyslovou stavbu

Na konci Starého Města, hned za mostem přes Chrudimku, narazíte na dominantní budovu Automatických mlýnů Pardubice. Na okraji města se zase nachází známý moderní dostihový a jezdecký areál evropských parametrů. Na závodišti to pěkně žije, v průběhu roku se zde pořádá celá řada dostihových, kulturních a společenských akcí. Rozhodně to stojí za návštěvu, už jen pro tu atmosféru.

Automatické Gočárovy mlýny

Automatický mlýn je poháněn elektřinou z nedaleké hydroelektrárny. Zakladateli automatického mlýnu byla rodina Winternitzů. Ti nechali budovu mlýnů postavit v roce 1910 podle projektu známého architekta Josefa Gočára. Provoz mlýnů byl ukončen v roce 2013. Rok poté byly mlýny zařazeny na seznam Národních kulturních památek České republiky. V současnosti se zde pořádá mnoho zajímavých akcí. Určitě tento industriální komplex nevynechte, hudební festival v těchto prostorech je jedinečným zážitkem. Automatické mlýny patří mezi fascinující industriální stavbu, která po letech konečně našla své další originální uplatnění. Současní majitelé z nich postupně vytváří nové kulturní centrum Pardubic.

Dostihové závodiště, Velká Pardubická

Závod Velká pardubická se jezdí od roku 1874. Nejslavnější překážkou tohoto závodiště je současně jeden z nejtěžších dostihových skoků na světě, jeho název je Taxisův příkop. Dalšími náročnými překážkami jsou například Irská lavice, Hadí příkop, Popkovický skok či Havlův skok. V průběhu roku se zde konají sportovní a společenské události. V zimním období je na závodišti při příznivých podmínkách i možnost bruslení. Pokud byste chtěli, můžete se vydat na prohlídku závodiště a stájí s průvodcem.

REKLAMA

Památník Zámeček

Pietní místo se nalézá na území bývalé obory, která patřila k honosné Larischově vile. V období protektorátu ji zabrala nacistická pořádková policie. V oboře zřídili cvičnou střelnici u místa s písečným valem. Po rozpoutání heydrichiády byli lidé z Pardubic a blízkého okolí zatčeni gestapem. Písečný val se stal popravištěm a v roce 1942 na tomto místě zahynulo 194 lidí.​​​​​​​ V současnosti je na místě popraviště žulový pomník. Pomník byl slavnostně odhalen v roce 1949 a roku 1978 bylo pietní místo prohlášeno za národní kulturní památku. Nedávno byla u pomníku otevřena nová expozice, která má za cíl uchovat vzpomínky na oběti Heydrichiády na Pardubicku. Jedná se o krásně zpracovanou expozici s velmi smutnou historií, na kterou se nesmí zapomínat. Naleznete ji v podzemí. Z části je interaktivní a doložená fotografiemi a zachovalými předměty.

Zdroj a více informací naleznete na: pardubice.eu

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA