REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata

V Brně lze spatřit samé jedinečné architektonické skvosty

Nejvýraznější dominantou města Brna je Hrad Špilberk. Stará radnice je jednou z nejzajímavějších historických budov v centru Brna. Nejslavnější vilou Brna je vila Tugendhat, která je od roku 2001 jedinou českou památkou moderní architektury zapsanou na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Hrad Špilberk

Jedná se o rozlehlý komplex na vrcholu stejnojmenného kopce. Hrad byl založen Přemyslem Otakarem II. ve 13. století k ochraně českého státu i města Brna. V 18. století byl z rozhodnutí císaře Josefa II. hrad přeměněn na civilní žalář pro nejtěžší zločince, a pak také pro politické vězně ze zemí celé habsburské monarchie. Od roku 1855 sloužil areál jako kasárna a ke své původní funkci se komplex vrátil během obou světových válek, kdy zde byli vězněni odpůrci rakouského režimu, respektive čeští vlastenci v době nacistické okupace. Roku 1962 byl Špilberk prohlášen za národní kulturní památku. Na Špilberku nyní sídlí Muzeum města Brna, konají se zde koncerty, divadelní představení a nejrůznější festivaly. V areálu se nachází zvonkohra, rozhledna v nárožní věži hradu, barokní kaple či kasematy.

Stará radnice

Stará radnice sloužila svému účelu do roku 1935, než ji úřady přestěhovaly do prostor Nové radnice. Stará radnice nyní slouží především kulturnímu vyžití. V jejích prostorách se nachází galerie a informační centrum, naleznete zde stálou expozici o historii radnice. V létě můžete navštívit Křišťálový sál, Freskový sál a Klenotnici případně můžete vystoupat na 63 metrů vysokou věž, která poskytuje impozantní výhledy na Brno. Na nádvoří se uskutečňují koncerty, festivaly, divadelní představení i filmové projekce. Do radnice se vstupuje klenutým průchodem. Ohnutá věžička od sochaře Antona Pilgrama, který je představitelem pozdní gotiky, vás dozajista okouzlí. V průchodu jsou umístěny připomínky známých legend – loukoťové kolo a krokodýl. Nádvoří s renesančními arkádami z 16. století je tvorbou italských stavitelů. Další úpravy radnice jsou výsledkem raně barokní přestavby.

REKLAMA

Vila Tugendhat

Jedná se o funkcionalistickou vilu s jedinečným technickým zázemím. Návrh na stavbu vily Tugendhat v Brně vypracoval německý architekt Ludwig Miese van der Rohe, výstavba probíhala v letech 1929-1930.  Ve vile žili manželé Tugendhatovi až do roku 1938. Tugendhatovi byli židovského původu, obávali se nacistů a jejich stále zvětšující se moci. V roce 1938 tedy raději vilu opustili a odvezli si většinu původního vnitřního vybavení. Od roku 1958 byla vila využívána jako zdravotnické zařízení, v roce 1963 byla prohlášena Národní kulturní památkou.

Zdroj a více informací najdete na: www.gotobrno.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA