V Boubínském pralese budete chtít pobýt celý den

Nádherný kus přírody naleznete v Boubínském pralese. Jedná se o jednu z nejstarších přírodních rezervací bez zásahu člověka. Krásná příroda, kam lze vyrazit na celý den. Na vrcholu je rozhledna Boubín, ze které při dobré viditelnosti uvidíte až na Alpy a nejvyšší bod Rakouska. Nedaleko se nachází Statní zámek Vimperk, který při návštěvě této oblasti nesmíte minout.

Jedna z nejstarších českých přírodních rezervací

Boubínský prales leží v chráněné krajinné oblasti Šumava. Důvodem ochrany je bukosmrkový porost s vtroušeným klenem, nacházející se v okolí 1362 metrů vysokého vrchu Boubín a tvořící jednu z nejvýznamnějších lesnických lokalit v Evropě. Rezervace byla zřízena na popud lesníka Josefa Johna a během let se postupně rozrůstala z 47 ha na současných 685. V průběhu let byla část pralesa poničena povětrnostními vlivy, kůrovcovou kalamitou, přemnoženou zvěří, ale také narůstajícím turismem. Z toho důvodu bylo hlavní jádro pralesa ohraničeno plotem, který zamezuje vstupu turistů a zvěře a chrání tak mladou generaci stromků.  V průběhu času se mění zastoupení výskytu jednotlivých druhů stromů v rezervaci. V rezervaci vede naučná stezka a několik turistických tras směřujících k rozhledně Boubín.

Cesta na boubínské jezírko vhodná i pro kočárky. Co je naprosto ohromující, je výška stromů, doslova vám to bere dech!

Dřevěná rozhledna Boubín

Pokračování na boubínskou rozhlednu je občas v náročném terénu, záleží, kterou trasou se člověk vydá. Rozhledna se nachází na stejnojmenné hoře na Šumavě. Cesta na rozhlednu z Kubovy Hutě je zhruba 4 km dlouhá, z většiny nezpevněná a naprosto nevhodná pro vozíčkáře nebo kočárek, prostředí cestou na vrch je krásné, nezničené. Výšlap je poměrně náročný, ale ten výhled do kraje je potom k nezaplacení. Z rozhledny se vám naskytne výhled na Vimperk, Prachatice, Boubínský hřbet a za příznivého počasí i Alpy. Vrchol Boubína je symbolem Šumavy. Rozhledna, 21 m vysoká, zde stojí od roku 2005.

Státní zámek Vimperk se neustále zvelebuje

Zámek byl založen kolem poloviny 13. století pravděpodobně králem Přemyslem Otakarem II. jako strážní pevnost nad prastarou stezkou vedoucí z Bavorska do Čech. V roce 2010 je zámek prohlášen národní kulturní památkou a v roce 2015 ho přebírá Národní památkový ústav v havarijního stavu. Ten pomalu a kousek po kousku zpřístupňuje zámek, navazuje na tradici muzea a začíná s postupnou památkovou obnovou areálu. Část zámku se v současnosti využívá jako městské muzeum. Zámek má několik prohlídkových okruhů. Interiéry jsou zrekonstruované, exteriéry ale ještě potřebují péči. Zámek prochází postupnou rekonstrukcí, potřebuje ještě mnoho práce, než bude krásný tak jako kdysi býval, můžeme se tedy jen těšit na konečný vzhled památky.

Zdroj a více informací najdete na: cs.wikipedia.org, www.np.sumava.cz, www.zamek-vimperk.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu