REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Užijte si zimu na hradech a zámcích!

Máte-li v zimě chuť navštívit nějaký pěkný hrad nebo zámek, ale nenapadá vás, kde mají celoročně otevřeno, nechte se inspirovat našimi tipy!

Majestátní hrad Karlštejn nechal vystavit císař Karel IV. jako důstojné sídlo k uložení českých korunovačních klenotů, sbírek svatých relikvií a přijímání vzácných hostů. V zimě zde můžete navštívit první prohlídkový okruh, který je  otevřen v listopadu a prosinci o víkendech (mimo vánoční svátky 25.12.-31.12., kdy je uzavřen). Brány Karlštejna se otevřou ještě první týden v lednu (1.-8.1.2012), potom následuje krátká odstávka. Návštěvníky hrad přivítá naplno v únoru, kdy bude otevřený o víkendech od 10 do 15 hodin. V březnu můžete na Karlštejn vyrazit denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin.

Hrad Křivoklát
patří k reprezentačním sídlům českých králů a obsahuje řadu cenných, pozdně gotických prostor, k nejvýznamnějším patří kaple s malovaným oltářem. Zajímavá je také knihovna obsahující více než 52 tisíc svazků, mučírna s nástroji tortury a vězení, kde dva roky pobýval slavný alchymista Rudolfa II. Edward Kelley. Hrad je otevřen v prosinci o víkendech a svátcích 10-15 hod. Od ledna do března mimo pondělí denně (10-15 hod.).

Barokní zámek Loučeň je spojený se šlechtickým rodem Thurn-Taxisů, který proslul organizováním poštovní a osobní přepravy. Zámek ve své historii navštívila řada vzácných návštěvníků – rakouský císař František I., americký spisovatel Mark Twain nebo český národní skladatel Bedřich Smetana. Vydejte se na zámek i vy a poznejte, proč se říká taxíkům TAXI a jak vznikla nejtěžší překážka Velké pardubické. Od listopadu do března je zámek otevřen o víkendech, státních svátcích, prázdninách a Vánocích od 10 do 16 hodin.

Zámek Zbiroh, který zároveň poskytuje ubytovací služby, je otevřen všem zájemcům celoročně a nabízí dva prohlídkové okruhy. Ten první vás provede historií, ukáže vám zednářský salonek nebo sál, ve kterém Alfons Mucha namaloval Slovanskou epopej. Druhý okruh, určen pro milovníky tajemství, vás zavede do místností, které sloužily k tajným obřadům SS, do vězeňských kobek a nakonec do prostoru hradní study, která se svou hloubkou řadí mezi jednu z nejhlubších studen v Čechách. Zámek můžete navštívit denně od 10 do 18 hodin.

REKLAMA

Gotický hrad Loket patří k nejkrásnějším hradům v České republice. Byl vystaven na skalnatém ostrohu, který ze tří stran obtéká řeka Ohře. Ve středověku se mu pro jeho nedobytnost přezdívalo „klíč ku království českému". Často tu pobýval císař Karel IV., poprvé ve 3 letech, když zde byl vězněn. Jako vězení sloužil hrad oficiálně od roku 1889 a i dnes se zde nachází působivá expozice útrpného práva. Na hradě objevíte také meteorit, který na Loket spadl v roce 1422. Hrad je otevřen denně od 9 do 15:30 hodin.

Vysoko na skalním ostrohu nad soutokem řeky Labe a Ploučnice se vypíná zámek Děčín, který dlouhou dobu patřil rodu Thun-Hohensteinů. Prohlídka vás zavede do soukromých apartmánů, k nejzajímavějším místnostem patří Modrý sál s nástěnnými malbami a Věžový kabinet s úchvatným výhledem. Zámek ve svých zdech hostil již spoustu známých osobností, například Fryderika Chopina, který zde složil svůj známý Děčínský valčík. Zámek je otevřen od listopadu do února denně 10-16 hodin, o víkendu a svátcích 10-17 hodin. V březnu se otevírá denně od 9 do 17 hodin.

Barokní zámek v Dětenicích slibuje mimo poučení také pořádnou dávku zábavy. Mimo klasické prohlídky zámku s unikátní sbírkou zbraní můžete nahlédnout do pohádky. Každou neděli od 11 do 16 hodin celý zámek usne společně s Šípkovou Růženkou. V zámeckých komnatách se setkáte s princem, dvořany a krásnou Růženkou. Pohádková atmosféra bude dokreslena také uměním hudebníků, kteří zaplní zámecké komnaty pohádkovými melodiemi. Zámek je otevřen od listopadu do března v sobotu a neděli od 10 do 18 hodin.

Nechte se unést atmosférou čarodějné zimní pohádkové prohlídky na hradě a zámku Staré Hrady. Zimním okruhem pohádkového hradu a hradní půdou vás provede živá čarodějnice, princezna, čertice nebo hradní čaroděj. Čeká tu na vás spousta pohádkových kamarádů, kouzelný pytel pekelně dobrých bonbónů a mnoho dalšího. Staré Hrady jsou otevřeny od listopadu do března každý víkend i o svátcích a prázdninách od 10 do 17 hodin.

Více tipů na zimní výlety a dovolenou v Česku najdete na www.kudyznudy.cz

Interneotvé stránky: http://www.kudyznudy.cz/

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA