Ústí nad Labem se může pochlubit krásnou zříceninou hradu a zoo

Hrad Střekov je romantická zřícenina hradu ze 14. století, je jednou z nejnavštěvovanějších kulturních památek v severních Čechách. Samotný Goethe popsal výhled z hradu jako jeden z nejkrásnějších ve střední Evropě. 

Hrad Střekov

Hrad Střekov je jednou z nejvýraznějších dominant města Ústí nad Labem a labského údolí. Hrad byl postaven pro Jana Lucemburského, měl úlohu ochrany důležité obchodní cesty do Německa. Zajímavá je hradní kaple z 15. století s oltářem, rytířský sál ze 16. století a věžový palác s expozicí z romantismu. Naleznete zde model původního hradu. Hrad je zpřístupněn celý, takže můžete nakouknout do všech částí dle libosti. Naskytne se vám zde parádní výhled na město. Přímo pod vámi spatříte protékající Labe. Prohlídka hradu je trochu náročnější, je tam dost schodů, určitě to ale stojí za to.

Ústecká zoo

Zoologickou zahradu Ústí nad Labem naleznete na svahu Mariánské skály na místě bývalé cihelny. Předchůdcem zoologické zahrady byla soukromá ptačí rezervace založená roku 1908. Její název byl Lumpepark a založil ji ústecký podnikatel, obchodník a amatérský ornitolog, který zde vybudoval infrastrukturu a vysázel stromy, keře a květiny. V současné zoo je chováno přes dvě stovky druhů zvířat, některé z nich velmi vzácných. Daří se zde chovu zebry Hartmanové či orangutanů bornejských nebo levhartů mandžuských a jelenů bělohubých.

Vaňovský vodopád

Vaňovský vodopád zvaný také Podlešínský vodopád se nachází v národní přírodní památce Vrkoč jen pár kilometrů od centra Ústí nad Labem. Jedná se o primárně subsekventní vodopád lávových proudů. Nalézá se ve skalním kotli, který tvoří čedičové sloupy uzavírající údolí. Ty jsou výsledkem sopečné aktivity v mladších třetihorách. Z výšky 12 metrů zde padá Podlešínský potok. Pod vodopádem protéká kamenitou sutí, a pak se za pár set metrů vlévá do Labe. Procházky zde jsou kouzelné, pro méně trénované je to poměrně náročnější výšlap. Nicméně zde naleznete nádherný kus přírody, který stojí za návštěvu.

Zdroj a více informací naleznete na: cs.wikipedia.org, www.lobkowicz.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu