REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata

Úchvatné výhledy vám nabídne návštěva Vilemíniny vyhlídky v Jetřichovických stěnách

Nedaleko Jetřichovic naleznete hrad Falkenštejn. Jedná se spíše o zbytky skalního hrádku, který byl vystaven v masivu Havraního kamene. Neváhejte a vydejte se na procházku údolím řeky Chřibské Kamenice. V Pavlinině údolí si užijete přírodních krás a objevíte to pravé kouzlo přírody Českého Švýcarska.

Vyhlídka Vilemínina stěna

Vilemína vyhlídka je jedna ze tří dechberoucích vyhlídek v Jetřichovických skalách, které jsou součástí naučné stezky Jetřichovické stěny. Vilemínina stěna je nejsevernější stěna ze tří masivů Jetřichovických skal. Původně se stěna nazývala Černá stěna, až později byla počest Vilemíny z rodu Kinských přejmenována. Z Vilemíniny stěny budete mít hezký výhled na Jetřichovice a Růžovský vrch.

Hrad Falkenštejn

Hrad vznikl ve 13. století za účelem ochrany České stezky do Míšně a Lužice. První písemná zmínka o hradu je z roku 1395. Hrádek vlastnili významné rody, Berkové z Dubé a Vartemberkové. V době pohusitské se skalní hrádek stával sídlem nejrůznějších loupežníků, proto byl obléhán, dobyt a většina loupežníků byla pověšena. Bohužel byl hrad při obléhání značně poškozen. Skalní hrádek opět obživnul v 19. století, kdy se sem pravidelně chodila bavit mládež z Jetřichovic. Hrádek se pak stal oblíbeným výletním cílem, a to také díky Vilemíně Kinské, která nechala upravit přístup ke hradu, a také celý areál. Poblíž cesty na hrad je reliéf erbovního znaku sokola s křížkem. Cestou budete muset zdolat několik strmých schodišť a žebříků. Na vrcholu skalního hrádku je zbudována vyhlídková plošina, odkud budete mít výhled do okolí. Na hrádku můžete vidět stopy po studni a zbytky rozlehlé komnaty. Vedlejší vytesaná místnost byla kaple s kamenným oltářem.

REKLAMA

Pavlinino údolí


Jedná se o další, turisty velmi oblíbené, místo u Jetřichovic. Údolí začíná u Studeného potoka a klikatí se kolem pískovcových strání a ústí poblíž bývalého Grieslova mlýna. Na západním okraji před rybníkem pak uvidíte skalní výklenek nazvaný Rusalčina jeskyně. V celém údolí se vyskytuje vzácná fauna a flóra, především přesličky luční. Žije zde vydra říční, ledňáček říční nebo čáp černý.

Zdroj a více informací naleznete na: www.region-ceskesvycarsko.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA