REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.9. a svátek má Václav

U Zruče nad Sázavou vás vzdělají ve více směrech

Zruč nad Sázavou je zámek s interaktivními expozicemi. Zámek obklopuje rozlehlý park, kterým vás provede naučná stezka. Prohlédnete si lokalitu Starý hrad, barončinu stezku a z hradeb shlédnete celé město. Když si zajedete do nedalekých Hulic, naleznete zde unikátní expozici, která hravým způsobem představuje život včelstva. Další zajímavou zastávkou ve stejné obci je Vodní dům, který zábavnou formou informuje a vzdělává veřejnost o významu vody.

Zámek Zruč nad Sázavou

Zámek je opředený tajemstvím, kvůli požáru v roce 1781 došlo k nevratné ztrátě historických písemností. Zámek se vyvíjel postupně, po staletí. Nejprve byl středověkým hradem, následně byl přestavěn na renesanční rezidenci, poté na barokní, pak zas na klasicistní zámek. Ten byl ještě ke konci 19. století upraven v historizujícím stylu. Do jeho dějin se nejvýrazněji zapsali šlechtici z rodu Kolowratů, kteří panství vlastnili od roku 1334, a to celé dvě staletí. Po zmíněném požáru, který zničil renesanční výzdobu interiérů, veškerý dobový nábytek a archiv plný listin, získal zámek svou nynější novogotickou podobu. V té době již patřil rodině Schebků, v roce 1885 totiž koupil celé panství stavitel železnic Jan Schebek.

Nyní zde má sídlo radnice, nachází se tu také galerie. Při procházce zámeckými interiéry zažijete něco nevídaného, každá z komnat je zařízena v jiném slohu, od antického až po secesi, krásně tam tedy uvidíte proměny zámku v čase.

REKLAMA

Včelí svět Hulice

Navštivte jedinečnou expozici v Hulicích, která svým obsahem je jediným obdobným projektem ve střední evropě. Včelí svět pořádá v průběhu roku řadu zajímavých doprovodných akcí.

Projekt je zaměřen na širokou veřejnost i na děti ze základních škol, pro něž připravuje speciální výchovně-vzdělávací aktivity. Ukazuje dlouhou tradici včelaření v Hulicích a jejich okolí, která je zde po staletí předávána z generace na generaci. Svět včel lze v expozici vnímat všemi smysly, ochuzené nezůstanou ani chuťové pohárky.

Vodní dům

Zodpoví vám v něm, jaký význam má voda pro přírodu a pro člověka. V atriu na vás čekají i vodní hrátky. Zábavnou formou je zde vzdělávána veřejnost o významu vody na příkladu evropsky významné lokalitě Želivka a vodní nádrže Švihov. Představí vám všechny podoby vody: od života ve vodě, přes vodu v oblacích, až po mokré osvěžení. Vše je navrženo tak, abyste se vzdělali prostřednictvím neobvyklých zážitků. Roli zde hrají všechny lidské smysly, mimo zraku zapojíte také sluch, hmat i chuť.

Zdroj a více informací naleznete na: www.strednicechy.cz

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA