REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 22.9. a svátek má Darina

U Skryjí se v lese nádherná jezírka skryjí

Přírodní rezervace Skryjská jezírka je bezesporu jedním z nejvyhledávanějších míst na Křivoklátsku. Jezírka, vodopád, potok a celé okolí je chráněno v rámci přírodní rezervace. Návštěvníky láká krása přírody a tajemství tohoto místa.

Skryjská jezírka

Toto kouzelné místo s rozlohou necelých 60 hektarů se nachází v údolí Zbirožského potoka, který je přítokem řeky Berounky. Rezervace se nalézá nedaleko obce Skryje, po které je také pojmenována. Uskupení tohoto křivoklátského pokladu je následovný – naleznete zde dvě malá jezírka spojena Zbirožským potokem, který se pyšní Skryjským vodopádem. Jezírka jsou obklopena skalami a stromy, vznikla ve skalní průrvě, kdy se v puklinách vytvořila soutěska, kterou posléze zahradily balvany. Za vytvořenou přírodní hrází se poté vytvořila jezírka. Ve stinném údolí a na vlhkých stráních v okolí jezírek rostou kapradiny, nebo třeba vraní oko čtyřlisté. Z ptáků zde můžete zahlédnout konipase bílého a horského. Pod vodou se zase vyskytuje skorec vodní či ledňáček říční. Velké množství hmyzu, které se zde vyskytuje, je potravou pro pstruhy potoční, jelce proudníky nebo vzácné vranky obecné a raky říční.

Zřícenina hradu Krakovec

Krakovec byl gotický zámek splňující náročné reprezentativní požadavky svých obyvatel. V současnosti je zčásti zaniklé sídlo vnímáno jako stavební ukázka přechodu mezi hradem a zámkem. Křivoklátský purkrabí Jíra z Roztok, který hrad postavil, své dílo pojmul velkolepě. Po dokončení stavby je rezidence svým komfortem srovnatelná s jinými královskými hrady. Nejzajímavějším místem byla architektonicky dokonale propracovaná kaple, její tvarově bohatá klenba byla opravdovým uměleckým dílem. Na hradě vypuklo několik požárů, díky nimž se na chátrající objekt skoro zapomnělo. Jeho obnova začala až v roce 1914. Do současnosti se dochovaly jen části této zajímavé stavby.

REKLAMA

Naučná stezka Po stopě trilobita

Poměrně nová naučná stezka, otevřena v roce 2015. Stezka má 12 zastávek s informačními tabulemi, které jsou věnovány geologické minulosti a paleontologii. Naučná stezka prochází územím přírodní památky Skryjsko-týřovické kambrium. Stezka je vhodná pro děti nejen svou délkou a terénem, je na ní spousta herních prvků, které je jistě zabaví.

Zdroj a více informací naleznete na: www.strednicechy.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA