U Novohradských hor naleznete kus historie i krásné přírody

Nové Hrady jsou město v Novohradském podhůří poblíž hranic s Rakouskem. Městečko mezi nekonečnými lesy v nedotčené krajině je bohaté na historické objekty. Hrad Nové Hrady byl vybudován jako strážní hrad a je dominantou celého města. Nedaleká tvrz Žumberk je opevněné vesnické sídlo s krásnými interiéry a dobovým vybavením. Terčino údolí je romantický krajinný park a národní přírodní památka. Doporučujeme všem, kdo hledá klid, romantiku a odpočinek.

Romantická pevnost na úpatí Novohradských hor

Hrad byl postaven na ostrohu obtékaném říčkou Stropnicí a Novohradským potokem v první polovině 13. století. První písemná zmínka pochází z roku 1279, kdy se hrad stal majetkem Vítkovce Ojíře. Pevnost Nové Hrady je hrad přestavěný na zámek. Zámek je od roku 2002 zapsán na Seznam národních kulturních památek. Je ve vlastnictví státu a je přístupný veřejnosti. Hrad má vícero prohlídkových okruhů. Návštěva tohoto hradu určitě potěší toho, kdo má rád historii a zajímavé příběhy majitelů hradu. Zajímavostí na hradě je příkop, který je hluboký a je suchého typu.

Tvrz Žumberk u Nových Hradů

Žumberk je nádherná vesnička s krásně opravenou tvrzí, která je součástí expozice Jihočeského muzea. Koncem 15. století byla v Žumberku vystavěna rozložitá, kamenná, pozdně gotická tvrz. Dalšími stavebními úpravami prošla koncem 16. a počátkem 17. století, kdy získala vzhled renesančního zámečku. Tvrz působí i jako muzeum lidových řemesel a malovaného měšťanského nábytku. Uvnitř naleznete zajímavou expozici, film a interaktivní exponáty.

Terčino údolí skrývá umělý vodopád

Krásné místo plné přírodní krásy. Štěrková cesta z parkoviště vede údolím až k vodopádu. Park, včetně staveb a krajinářských prvků, je současně chráněn jako kulturní památka České republiky. Údolí je anglický lesopark, ležící 1 km jihozápadně od Nových Hradů v údolí říčky Stropnice v Novohradských horách. Park slouží zejména k rekreačním účelům a je veřejnosti přístupný. V parkem najdete naučnou stezku, která seznamuje návštěvníky s historií parku i dalšími zajímavostmi v parku se vyskytujícími. V parku se nachází i Tereziiny Lázničky, kde se dá i výborně poobědvat nebo si jen tak posedět u kávy. Stojí za to navštívit. Během putování údolím máte možnost navštívit i nedalekou tvrz Cukenštejn.

Zdroj a více informací najdete na: www.hrad-novehrady.cz/cs, www.trebonsko.cz/tereziino-tercino-udoli-nove-hrady, www.muzeumcb.cz/navstivte-nas/pobocky/tvrz-zumberk-u-novych-hradu/

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu