Notice: Trying to get property 'name' of non-object in /var/www/vhosts/vyletnik.cz/httpdocs/vyletnik2021/wp-content/themes/vyletnik/app/helpers.php on line 1830

Notice: Trying to get property 'slug' of non-object in /var/www/vhosts/vyletnik.cz/httpdocs/vyletnik2021/wp-content/themes/vyletnik/app/helpers.php on line 1832
U Mohelna můžete spatřit trpasličí pampelišky » Tipy na výlet
REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 4.6. a svátek má Dalibor

U Mohelna můžete spatřit trpasličí pampelišky

Nedaleko Mohelenské přehrady naleznete jednu z nejzajímavějších národních přírodních rezervací a nejznámějších stepí u nás, Mohelenskou hadcovou step, která je skutečným klenotem přírody. Místo, kde můžete vidět rozmanitost přírodní krásy a také její abnormality.

Mohelenská hadcová step

Tato přírodní rezervace je chráněné území o rozloze okolo 100 hektarů. Tyčí se nad meandrem řeky Jihlavy nazývaným Čertův ocas. Mohelenská step se díky rozdílnému vzhledu, vegetaci a ekologickým předpokladům dělí na 3 části: pastvinná step, skalní step a zalesněné stráně. Díky mimořádnému prostředí, tedy sklonu terénu stepi a místnímu mikroklimatu tu lze naměřit teplotu až o 10 °C větší než v okolí. Ke zvýšeným teplotám přispívají i jedinečné vlastnosti tmavého hadce, který přitahuje a akumuluje teplo, a také uvolňuje do půdy hořčík, železo a další těžké kovy vyvolávající až u 300 druhů rostlin trpasličí vzrůst. Můžete tu tak spatřit 8 cm vysokou diviznu, která normálně roste do výšky 1 metru nebo mini verzi pampelišku, až 15krát zmenšenou.

Národní přírodní rezervací prochází naučná stezka dlouhá asi 4 kilometry, má celkem 10 zastávek s naučnými tabulemi, vyhlídkovou terasou i lavičkami. Celkem jsou zde naučné stezky dvě, mimo ně není pohyb povolen. Toto nařízení je radno dodržovat, lokalita je totiž hlídána ostrahou.

REKLAMA

Mohelenská a Dalešická přehrada 

Přehrada Mohelno byla vytvořena spolu s přehradou Dalešice na řece Jihlava, slouží jako spodní vyrovnávací nádrž. Je oblíbeným místem nejen vodáků. Za nejzajímavější část je považována ta pod Vladislaví až skoro k Hrubšicím. Můžete se zde pokochat několika zříceninami: Kokštejn, Holoubek a Rabštejn. Dalšími zajímavostmi zde jsou staré mlýny a vyhlídky. Dalešická přehrada slouží mimo jiné k rekreačním účelům, naleznete zde kromě soukromých chat také několik kempů. Na Dalešické přehradě je populární lodní doprava. Přehrada je také oblíbeným místem rybářů, kteří zde vyhledávají poklidná místečka. Za zmínku stojí zřícenina středověkého hrádku Kozlova, z jehož vrcholu je nádherný výhled přímo na přehradu a na okolní lesy, kterými jsou stráně zarostlé.

Zdroj a více informací naleznete na: lesycr.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA