REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 1.12. a svátek má Iva

U Mimoně naleznete samé přírodní krásy

Průrva Ploučnice je unikátní a pozoruhodné dílo, jedná se o umělý vodní tunel, kterým protéká řeka Ploučnice. V současnosti je místo známé zejména mezi vodáky, kteří říčku sjíždějí. Hradčanské stěny jsou rozsáhlou pískovcovou oblastí, která stojí za návštěvu, může vás zde překvapit hloubka a spletitost skalních roklí. Vranovské skály jsou pískovcové skalní útvary a vyhlášena přírodní památka.

Průrva Ploučnice

Pekelný jícen, Hromová rána, známe ji ale spíše pod názvem Průrva Ploučnice. Odhaduje se, že přibližně v 16. století byl uskutečněn pokus o stavbu vodní nádrže sloužící k pohonu železného hamru v Novinách pod Ralskem. Koryto Ploučnice bylo přehrazeno sypanou zemní hrází a řeka byla svedena do rozšířené skalní rokle zvané Pekelný jícen. Tunel skalním masivem byl prorážen jen krumpáči a lopatami.

Průrva je podzemním náhonem bývalého hamru, je dlouhá 150 metrů a výška tunelu je 6 metrů. Do průrvy je svedena celá říčka Ploučnice, která protéká asi 50 metrů mezi vysokými pískovcovými stěnami. Potom se v pravém úhlu vnořuje do tunelu. Krátce poté se objevuje v otevřené propadlině, dále pak pokračuje dlouhým tunelem. 

REKLAMA

Hradčanské stěny

Oblast je charakteristická řadou kontrastů. Z rozeklaných pískovcových pater vystupují sopečné kupy Dub a Pec, které poznáme podle nádherných bukových pralesů. V Hradčanských stěnách lze nalézt skalní útvary, které jsou vyloženě sochařským dílem přírody. Třeba jeskyně Psí kostel, kde chodby vzniklé zvětráváním svým vzhledem skutečně připomínají architekturu kostela. K oblíbeným místům patří Havraní skála s vyhlídkou na Ralsko, a také Skalní brána, která je jednou z největších v severních Čechách. Známou skalní věží je Tvarožník, který je vysoký 25 metrů. Územím vás provede Naučná stezka Jeřáb.

Vranovské skály

Toto skalní město se rozkládá na svazích hory Ralsko, ukrývá mnoho zajímavých pískovcových tvarů reliéfu. Můžeme zde spatřit skalní věže, skalní okna, převisy, ale také tzv. skalní hřiby, které vznikly díky odlišné odolnosti jednotlivých vrstev pískovce. Místní skalní hřiby jsou svým vzhledem poměrně vzácné. Nacházejí se v obci Vranov, nedaleko od města Mimoň. Zajímavým místem je skalní Juliina vyhlídka.

Zdroj a více informací naleznete na: www.liberecky-kraj.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA