REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata

Tržní kolonáda je jedinečným unikátem

Všechny kolonády v Karlových Varech jsou nádherné, ale tato je obzvlášť. Je výjimečná tím, že je
dřevěná a vyřezávaná. Okouzlí vás svým charakteristickým a detailně zpracovaným vzhledem. V interiéru Tržní kolonády se vyskytují tři minerální prameny k ochutnání: Pramen Karla IV., Dolní zámecký pramen a Tržní pramen.

Dřevěná Tržní kolonáda

Podle pověsti si u vývěru místního pramene, dnes zvaném pramen Karla IV. (dříve zvaného Žrout), v prostoru historického Tržiště pod Zámeckou věží, léčil své choré končetiny císař Karel IV. V těchto místech kdysi stávaly nejstarší karlovarské lázně. Původně zde byly chráněny vývěry pramenů prostým sloupovým altánem a krátkou promenádní halou. Tato dřevěná kolonáda, postavena ve švýcarském stylu, bohatě zdobená řezbami, byla vystavěna na místě staré karlovarské radnice v letech 1882 až 1883, a to podle projektu známých vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Výstavba objektu, která byla původně zamýšlena jako provizorium, byla svěřena do rukou tesařského mistra Oesterreicher z Vídně. V letech 1904 až 1905 byla kolonáda prodloužena nad vývěr Tržního pramene.

Kostel svaté Máří Magdalény

Vrcholně barokní chrám, původně středověký gotický kostel sv. Máří Magdalény je obklopen hřbitovem. Postaven byl ve 14. století na návrší nad Vřídlem uprostřed města. V roce 1518 byl kostel renesančně přestavěn. Na počátku 18. století byl kostel po několika požárech ve velmi špatném stavu. Rozhodlo se tak pro demolici kostela a výstavba nového karlovarského chrámu mohla začít. Základní kámen kostela byl položen v roce 1733. Samotný vrcholně barokní děkanský chrám sv. Máří Magdalény byl dostavěn roku 1736 podle plánů významného českého architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Závěrečný kámen do lucerny kostela slavnostně položil děkan Ottický. Roku 2010 byl tento svatostánek prohlášen Národní kulturní památkou České republiky. V interiéru kostela můžete spatřit bohatě zdobený barokní inventář z 18. století. V podzemí chrámu stojí za pozornost jedinečná pohřební krypta původního gotického kostela, jsou zde uloženy kosterní pozůstatky ze zrušeného hřbitova.

REKLAMA

Zámecká věž

Gotická třípatrová hranolová zámecká věž na skále nad Tržištěm v historickém centru města je posledním pozůstatkem malého gotického hrádku, který byl vystavěn na podnět Karla IV., pravděpodobně v roce 1358. Během velkého požáru města na počátku 17. století bývalý hrad vyhořel a změnil se ve zříceninu, velká věž byla upravena na městskou hlásku. V roce 1766 byla věž po dalším požáru doplněna arkádovým ochozem, odkud byli fanfárami slavnostně vítáni významní hosté lázeňského města.  V roce 1911 byl ke skále pod Zámeckou věží přistavěn mohutný výtah podle projektu Friedricha Ohmanna, který byl rovněž autorem secesní Zámecké kolonády.

Zdroj a více informací naleznete na: www.karlovyvary.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA