Trio rozhleden u Smržovky, které musíte navštívit

Rozhledna Bramberk, Černá studnice a Světlý vrch. Všechny jsou blízko u sebe, dalo by se předpokládat, že výhledy zde se budou opakovat. Opak je pravdou, z každé se vám naskytne jedinečný pohled. Neváhejte tedy a navštivte je všechny.

Rozhledna Bramberk

Původní dřevěná rozhledna zde stávala již od roku 1889. Nová rozhledna byla postavena roku 1912 podle návrhu jabloneckého architekta Hemricha. Na vrchol Bramberku vede 8 vyznačených cest, které vám poskytnou mnoho možností pro pěší výlet. Rozhledna byla jednu dobu uzavřena kvůli majetkovým sporům, v roce 2010 se ale podařilo rozhlednu znovu zpřístupnit. Jelikož před tím rozhledna několik let chátrala, byla nutná oprava schodiště. Rozhledna je nyní přístupná pouze v letních měsících, v zimě se na ni dostanete pouze za dobrého počasí. 

Rozhledna Černá studnice

Dřevěná vyhlídka byla na vrcholu Černé Studnice postavena již v roce 1885. Kamenná rozhledna s výhledem na Jizerské hory, Krkonoše a Český ráj, až více než o sto let později. Tato 26 metrů vysoká žulová rozhledna byla postavena okolo roku 1904 Německým horským spolkem podle plánů známého architekta R. Hemmricha. Součástí rozhledny je také turistická chata. Z vrcholu rozhledny je krásný pohled nejen na Jablonec a liberecký Ještěd. Rozhledna Černá Studnice je oblíbeným turistickým místem, kde vám umožní výstupy i ve večerních hodinách, kde se můžete pokochat romantickým výhledem na osvětlený Jablonec a okolí.

Rozhledna Světlý vrch

Tato 21 metrů vysoká rozhledna je dřevostavbou s půdorysem pravidelného osmiúhelníku a točitým schodištěm se 105 schody. Vyhlídková plošina připomíná ptačí hnízdo. Kombinace dřeva a kovu působí velmi vzdušným dojmem. Poskytuje svým návštěvníkům kruhový rozhled – od Olivetské hory v Jizerských horách přes Jakušice a vrcholky Krkonoš, Tábor, Kumburk, Tanvaldský Špičák, Muchov, Terezínku, Černou studnici a Javorník. Pro snadnější orientaci zde jsou umístěny orientační grafické tabule. Rozhledna je přístupná pouze pěšky. Na rozhlednu se můžete přijít podívat po celý rok.

Zdroj a více informací naleznete na: www.liberecky-kraj.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu