REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata

Třeboň nabízí obohacující zážitky těla i mysli

Když se řekne Třeboň, každému zakručí v žaludku a zatouží po kaprovi. Toto město ale skrývá více. Bertiny lázně, kde utečete rušnému městskému životu. Vzdělávací domy, kde se přiučíte mnohé o rybníkářství a přírodě v rozdílném pojetí než jste o ní doposud smýšleli.

Dům Štěpánka Netolického má zajímavou nejen stavební historii

Památkově chráněný dům v samém centru Třeboně pojmenovaný po rybníkáři Josefu Štěpánku Netolickém, který kdysi vyženil. Dům má gotické základy. V 16. století byl přestavěn do renesančního stylu, v dalších staletích pak docházelo k mnoha dalším úpravám. Některé opravy domu však nebyly vždy ku prospěchu, ale došlo např. k poškození nástěnných maleb ve schodišťové síni. Další modernizace pak ve 20. století způsobila zánik historických konstrukcí a architektonických prvků.

V roce 2015 prošel finální rekonstrukcí a v dnešní době je zde umístěno Centrum Třeboňského rybníkářského dědictví. Expozice vypráví o rybníkářství na Třeboňsku, ale také o dílech Štěpánka Netolického. Lze zde načerpat spoustu informací o využití rybníků, jejich vzniku, ale také o Zlaté stoce, což je unikátní technické vodní dílo Třeboňska.

REKLAMA

Foto: ©Dům Štěpánka Netolického
Foto: ©Dům Štěpánka Netolického

Expozice je interaktivní, vhodná také pro děti. Expozici můžete projít s výkladem průvodce nebo samostatně. V domě se konají přednášky, tvůrčí dílny, workshopy a další kulturní akce. Tyto akce se uskutečňují v originálních galerijních prostorech.

V Bertiných lázních naleznete pasivní i aktivní odpočinek

Tyto lázně jsou rovněž situované v těsné blízkosti historického centra města.

V lázních se specializují na léčbu poruch pohybového aparátu, revmatických chorob, poúrazových a pooperačních stavů a celkovou rekondici těla i mysli. Tomu napomáhá i Zlatá stoka, která lázně obklopuje, cítíte se zde být propojeni s přírodou, a přestože jste uprostřed města, se okolí lázní nese v klidném duchu.

Součástí lázeňského komplexu jsou restaurace, bary, plavecký bazén, sauna a moderně vybavený Sport park, který nabízí nejrůznější formy aktivního odpočinku, zahrnující tenisovou halu, venkovní tenisové kurty či bowling.

V Domě přírody Třeboňska se přiučíte mnoha zajímavostem

Dům přírody Třeboňska naleznete v prostorách Státního zámku Třeboň. Vstup do expozice je ze zámeckého parku.

Interaktivní expozice nás seznámí s živou i neživou přírodou Třeboňska. Nabízí netradiční vhled do historie krajiny a přírod Třeboňska. Obohatíte se zde o informace týkající se historie a technických zajímavostech třeboňského rybníkářství. Výstava má další části věnované lázeňství a známým osobnostem rybníkářství.

Dům přírody Třeboňska. Foto: ©www.dumprirody.cz
Dům přírody Třeboňska. Foto: ©www.dumprirody.cz

Pozor, provozní doba je nepravidelná, v závislosti na ročním období. Expozice není bezbariérová a není vhodná pro kočárky.

Zdroj a více informací k návštěvě najdete na: www.dumstepankanetolickeho.cz, www.laznetrebon.cz/cz/lazenske-domy/bertiny-lazne, www.dumprirody.cz/dum-prirody-trebonska

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA