REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Třebíč je známá pro své historické poklady

Zámek a baziliku svatého Prokopa shledáte jako úžasná místa právem zapsaná mezi památky UNESCO. V třebíčském zámku můžete díle navštívit výstavy v Muzeu Vysočiny. Až budete mít dost města, vydejte se do okolí Třebíče, skrývá mnoho možností k pohodovým výletům.

Bazilika svatého Prokopa se zámkem Třebíč

Historie baziliky svatého Prokopa je úzce spjata s historií třebíčského benediktinského kláštera. Počátky baziliky se datují do roku 1101. Na místě původní mariánské kaple při třebíčském benediktinském klášteře byl v letech 1240 až 1280 vybudován románsko-gotický kostel. Klášter byl v 16. století Osovskými z Doubravic přestavěn na renesanční zámek, který byl později barokně upraven. Smrtí Smila Osovského v roce 1613 skončila významná etapa radikálních úprav zámku. Jeho ovdovělá manželka Eliška z Valdštejna později přenechala třebíčský velkostatek k užívání svému bratrovi Adamovi z Valdštejna. V držení Valdštejnů zůstalo pak třebíčské panství až do roku 1945. Z kláštera zůstala zachována pozoruhodná románsko-gotická bazilika. Zámek tedy těsně sousedí s bazilikou sv. Prokopa, tato krásná perla středověkého stavitelství, trojlodní románsko-gotická stavba je pro svou architektonickou unikátnost cenným pokladem mezi historickými památkami. V roce 2003 byl Areál bývalého benediktinského kláštera s bazilikou sv. Prokopa společně s židovskou čtvrtí se hřbitovem zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Muzeum Vysočiny Třebíč 

Sídlí v objektu zmiňovaného bývalého valdštejnského zámku. Muzeum je v provozu od roku 2013. Navštívit zde můžete několik expozic: Svět neživé přírody, Svět portálů a obran, Lidé. Místa. Osudy. a Valdštejnové na Třebíči. Dále zde můžete spatřit historické kočárky a kolébky, jež jsou součástí stálé výstavy. Jedná se o sbírku historických kočárků a kolébek z let 1880 až 1980, kterou Muzeum Vysočiny zakoupilo roku 2015 od soukromé sběratelky.  

REKLAMA

Zpět do přírody

Pokud už budete mít dost městského ruchu, vydejte se do přírody napříč Libušiným údolím, které vás provede kolem bývalých Baťových závodů. A pokud se rádi kocháte výhledy po okolí, zajděte si na rozhlednu na Kostelíčku. Krásu přírody, bohatou historii a jedinečné památky regionu poznáte také prostřednictvím několika naučných nebo vycházkových stezek. Oblíbená je třeba Naučná stezka Bažantice. Ve městě je zase populární Naučná stezka Po stopách opatů a rabínů Třebíč.

Zdroj a více informací naleznete na: www.vysocina.eu, www.muzeumtr.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA