Toulky Malou Stranou vás kulturně obohatí

Při procházce po Malé straně je Lennonova zeď povinná zastávka většiny turistů, kteří do této malebné čtvrti zamíří. Místo je symbolicky spojeno s mírumilovným odporem vůči násilí a nespravedlnosti kdekoli na světě. V nedaleké Werichově vile zas budete mít pocit jako by si pan Werich jen někam odskočil.

Lenonova zeď          

Od sedmdesátých let 20. století byla nazývána „Zeď nářků“. Objevovaly se na ní křídou psané milostné básně. Občas byly zamalováné na bílo, aby se brzy objevily další. V prosinci 1980, po smrti Johna Lennona, frontmana legendárních Beatles, kdosi využil prázdné kamenné desky, která bývala součástí veřejného vodovodu k vytvoření symbolického náhrobku Johna Lennona. Neznámý autor křídou napsal Za Johna Lennona a nad nápis nakreslil kříž. K symbolickému náhrobku nosili lidé květiny, svíčky a Lennonovy fotografie.

Werichova vila

Naleznete zde tyto expozice: Sklepení – je situována ve sklepních místnostech, původně určených ke skladování uhlí. V jedné místnosti návštěvníci mohou sledovat vývoj ostrova Kampy prostřednictvím historických map. Další místnosti tvoří tzv. „hliniště“, věnované fenoménu Golema. Holanerium – je prostor věnovaný Vladimíru Holanovi, který v přízemním bytě vily žil. Stálá expozice – je primárně věnovaná odkazu Jana Wericha, Jiřího Voskovce a Osvobozeného divadla. Podkroví – sál Vladimíra Holana – je část zasvěcena básníkovi Holanovi, je zde doprovodný kulturní program. Uzavřená část zahrady Werichovy vily je situovaná na břehu romantické Čertovky. Zbytek původní zahrady byl volně připojen k parku Kampa. Kromě vstupenek do stálé expozice zde lze zakoupit i vstupenky na workshopy a dílny k expozici se vztahující. Příjemné místo v podobě kavárny poslouží ke chvilce klidu a relaxaci u dobré kávy a luxusních dortíků, naleznete ji v přízemních prostorách Werichovy vily.       

Muzeum Kampa

Muzeum Kampa se nachází v blízkém areálu Sovových mlýnů. Uchovává uměleckou sbírku Jana a Medy Mládkových, kteří během svého pobytu v exilu aktivně podporovali tehdejší československé nonkonformní umělce. Sbírka obsahuje největší kolekci děl jednoho ze zakladatelů moderního abstraktního malířství Františka Kupky a díla dalších významných umělců. Posláním Muzea Kampa je starat se o sbírku výtvarných děl moderních umělců a poskytovat svědectví o nelehké době, v níž toto umění vznikalo a která by neměla být nikdy zapomenuta. Muzeum rovněž pořádá řadu krátkodobých výstav prezentujících veřejnosti středoevropské moderní výtvarníky jako je třeba Kamil Lhoták, Karel Malich, Toyen či Andy Warhol.

Potřebujte si po dluhém dni v Praze pořádně odpočinout? Zkuste nejlepší wellness pobyty v Praze!

Zdroj a více informací najdete na: www.prague.eu, cs.wikipedia.org, www.werichovavila.cz, www.museumkampa.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu