REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Toulky historickým Starým Městem

Staré Město je srdcem pražské památkové oblasti, ve které najdete celou řadu významných historických a architektonických památek. Mezi tyto skvosty patří Obecní dům se sousedící Prašnou bránou. Nedaleká Jindřišská věž také jistě stojí za návštěvu.

Prašná brána

Je pozdně gotická stavba z roku 1475 na rozhraní ulice Na Příkopě a náměstí Republiky hned vedle Obecního domu. Prašná brána je pomyslným vstupem do Starého města, počátek tzv. Královské cesty, která vede z tohoto místa až na Pražský hrad. Brána sloužila k reprezentačním účelům, třeba když na území města vcházely korunovační průvody českých králů. Brána je 65 metrů vysoká, vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 44 metrů a vede na něj 186 schodů. Je unikátní svou kamenosochařskou výzdobou znázorňující krále, české patrony a světce. Jsou odsud výjimečné pohledy na centrum Prahy.

Obecní dům

V sousedství Prašné brány stojí jedna z nejznámějších secesních staveb v Praze, Obecní dům. Slouží zejména ke kulturním akcím, uskutečňují se zde koncerty, výstavy a další společenské akce. Na místě dnešního Obecního domu stála původně rezidence českých králů, Králův dvůr. Tento komplex nechal vybudovat kolem roku 1380 Václav IV. jako své sídlo, a poté dvůr ještě sloužil jako sídlo panovníků. Nyní interiér domu zahrnuje několik sálů. Největší je Smetanova síň sloužící jako koncertní sál, pořádají se zde především koncerty Symfonického orchestru nebo třeba varhanní koncerty. Další ze sálů je Grégrův sál, Sladkovského sál a Primátorský salónek. V přízemí a v suterénu je několik restaurací a kaváren a nachází se zde informační středisko.

REKLAMA

Jindřišská věž

Hlavními centry Nového Města pražského se v době vlády Karla IV. staly Dobytčí trh (nynější Karlovo náměstí), Koňský trh (Václavské náměstí) a Senný trh (Senovážné náměstí). V té době byla též vytyčena Jindřišská a Vodičkova ulice, které spojovaly všechny 3 trhy. A právě v Jindřišské ulici byl postaven již v polovině 14. století farní kostel svatého Jindřicha a svaté Kunhuty spolu se hřbitovem, zvonicí, farou a farní školou. Jindřišská věž je původní zvonice tohoto kostela. V současnosti zde lze nalézt zajímavé expozice, o pražských věžích a kostelích, výstavu betlémů, v dalších patrech narazíte třeba whiskerii, kavárnu či zvonkohru s krásnými výhledy.

Zdroj a více informací najdete na: www.obecnidum.cz, cs.wikipedia.org, www.jindrisskavez.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA