Tolštejn – zřícenina a mikroregion v Lužických horách

Kromě samotné zříceniny, jejíž vznik se datuje do 2. poloviny 13. století, můžete v tomto mikroregionu navštívit mnoho dalších zajímavých míst. Skvělou dovolenou si zde užijí chodci, cyklisté a v zimních měsících i lyžaři. Na své si přijdou také milovníci kultury a dobrého piva.

Tolštejnské panství

Mikroregion, vytvořený roku 1999 kvůli podpoře turistického ruchu, leží v severní části Lužických hor. Zasahuje do tří překrásných a pro návštěvníky zajímavých chráněných území. Když náhodou nevíte, kam na last minute dovolenou, návštěvou následujících míst nikdy neuděláte chybu.

Národní park České Švýcarsko

Na území Českého Švýcarska se před miliony let rozprostíralo mělké moře, z jehož písečného dna se vytvořily známé pískovcové útvary – skalní věže, mosty a brány.
Oblast je vhodná pro pěší turistiku, cyklistiku, a to i s dětmi. Českým Švýcarskem můžete proplout také na lodi.

CHKO Labské pískovce

Překrásné území soutěsek a kaňonů, které obklopují pískovcové věže a skalní města. Jen projíždět tu vlakem je neskutečný zážitek! Zároveň je toto místo rájem pro turisty, horolezce a milovníky přírody.

CHKO Lužické hory

Hory, které nejsou příliš vysoké, ale o to malebnější. Najdete v nich mnoho krásných přírodních zákoutí i památek.
Za zmínku stojí například Křížová hora v Jiřetíně pod Jedlovou – poutní  místo s křížovou cestou – a stříbrné doly v jejím severozápadním svahu. První doklad o dolování pochází z roku 1474, v současné době tam můžete navštívit štolu Sv. Jana Evangelisty a hornické muzeum.

Zřícenina Tolštejn

Tolštejn je nejzachovalejší zříceninou v Lužických horách. Hrad pravděpodobně postavili Vartenberkové ve 13. století. O jeho zánik se pak v 17. století postarala Švédská vojska – ta hrad vypálila a dobyla ohnivými střelami.
Na Tolštejně naleznete – kromě překrásného výhledu – také příjemnou restauraci a můžete se zde i ubytovat. Jako výchozí bod pro další výlety je to ideální místo.
V jeho přímém sousedství je Jedlová hora s lyžařským areálem, lanovým parkem a rozhlednou. V cca 7 kilometrů vzdáleném Varnsdorfu se vyplatí navštívit pivovar Kocour.
Pro ty, co se v létě nechtějí pařit na rozpálených plážích, jsou Lužické hory a konkrétně mikroregion Tolštejn ideální volbou. Vždyť příjemný last minute zájezd do Řecka si můžete užít i v září, kdy u nás začíná být sychravo a tam je počasí podstatně příjemnější. Letní pařáky se vyplatí přečkat pod korunami stromů a v krasových jeskyních.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu