REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 8.12. a svátek má Květoslava

Volavec aneb jak ochránit kousek cenné louky uprostřed polí

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vykoupil v rámci své kampaně Místo pro přírodu na úpatí Bílých Karpat další pozemek. Cílem výkupu je ochránit zbytek druhově bohaté louky se vzácnými rostlinami vytvořením „nárazníkového pásma“, které zamezí negativnímu vlivu hospodaření na okolních polích.

Členové místní organizace ČSOP Bílé Karpaty objevili v roce 2016 v lokalitě Volavec nedaleko obce Louka zarůstající úvoz se zbytky teplomilné vegetace. Vyskytuje se zde řada vzácných druhů rostlin  – kosatec trávovitý, hrachor chlumní, černohlávek velkokvětý, vítod větší… Po domluvě s obcí, která je vlastníkem těchto pozemků, se začal ČSOP Bílé Karpaty hned následujícího roku o lokalitu starat – vyřezal náletové dřeviny a začal ji pravidelně kosit. Lokalita je však velmi malá, a tak značným ohrožením pro zdejší citlivé druhy rostlin bylo obhospodařování přilehlých polí hnojivy a herbicidy. Proto se spolek dohodl s uživatelem sousedícího pole na vytvoření ochranného pásma – osetí zhruba půlhektarového pásu při okraji lokality regionální luční směsí (viz poznámky). Záměr se podařil a v sousedství úvozu vznikl luční pás, kam se postupně šíří další luční druhy z okolí. „Loni proběhl na oseté ploše botanický průzkum a bylo nalezeno již o 50 druhů více, než zde bylo o čtyři roky dříve vyseto“, prozrazuje RNDr. Ivana Jongepierová, předsedkyně ČSOP Bílé Karpaty a odbornice na obnovu luk. „Je velká šance, že se sem během několika let z přilehlého pozemku rozšíří i některé vzácné druhy a posílí tak místní populace těchto druhů. Podobné zkušenosti již máme z jiných obnovených luk v Bílých Karpatech.“

Volavec – obnovená louka. Foto: © Český svaz ochránců přírody

REKLAMA

Nyní se podařilo pozemek chránící cenný úvoz díky kampani Místo pro přírodu vykoupit. Je tak jednou provždy eliminováno riziko opětovného rozorání pozemku, navíc to pomůže ochranné pásmo ještě o dalšího čtvrt hektaru rozšířit. Součástí vykoupeného pozemku je i zbytek původní meze s několika starými ovocnými stromy. Podobná místa mají v zemědělské krajině pro zachování biodiverzity, ale třeba i snížení rizika eroze či zlepšení vodního režimu, velký význam.

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA