REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 31.5. a svátek má Kamila

Tachov – hradební systém

Středověký Tachov chránila před okolním světem okružní hradba vybudovaná ve 14. století. Ač se město od té doby hodně změnilo, hradební systém si zachoval svůj typický ráz. Zdi široké 140-150 cm se šikmou korunou dosahují místy až desetimetrové výšky a po jejich obvodu stálo na 26 obranných věží. Dnes jich najdete sice jen 21, leckdy jen v podobě viditelných fragmentů, nicméně stále si dokáží získat pozornost.

Výška jednotlivých věží se pohybuje v rozmezí 11-14 metrů a směrem do města jsou otevřené. U západní obvodové zdi najdete typickou uličku spojující jednotlivé věže. Vede podél hradeb, přičemž v nejužším místě je široká jen dva metry, v nejširším 4,5 metru. Vstupy do města pak zajišťovaly celkem tři brány. Na severu to byla Horní neboli Horská brána, zbývající byly v jižní části města – Zámecká a Dolní.

Horní brána vznikla jako součást původního městského opevnění. Nad průjezdem s hrotitým portálem měla další dvě patra a svým ryze účelovým provedením se podobala hradebním věžím. Na vnitřní bránu navazoval koridor mladšího předhradí dlouhý 50 metrů, ukončený nižší bránou se strážnicí. Podle pověsti právě zde vnikli do města husité a do Tachova se probili uličkou, která je od té doby nazvána Krvavá.

REKLAMA

Opevnění středověkého Tachova doplňoval hluboký příkop široký 43-45 metrů. Tato úctyhodná šířka byla v roce 1995 dokonce ověřena archeologickým výzkumem. Příkopem na jihu protékal mlýnský náhon, který posilovalo ještě neregulované koryto řeky Mže. V mapě z let 1764-1768 najdete zmínku o dvou celistvých příkopech s valem a parkánovou zdí.

Tachovský hradební systém si návštěvu rozhodně zaslouží. Patří mezi nejzachovalejší opevnění u nás, ač v průběhu 19. století byly některé části hradeb odstraněny.

Interneotvé stránky: http://www.tachov-mesto.cz

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA