REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 31.5. a svátek má Kamila

Tachovsko je proslulé nejen husitstvím

Příhraniční město nacházející se v podhůří Českého lesa přímo na staré obchodní stezce nabízí svým návštěvníků kromě místních památek a krásné přírody také Muzeum Českého lesa, které se nachází v areálu bývalého františkánského kláštera. Zajímavostí v nedalekém okolím je Jízdárna ve Světcích, která je druhou největší jízdárnou ve střední Evropě, hned po Španělské dvorní jízdárně ve Vídni.

Muzeum Českého lesa

Muzeum, respektive samotná jeho budova, má poutavou historii. Původně se jednalo o křižovnický špitál s gotickým kostelem Máří Magdalény, který byl františkány v 17. století zničen a byl znovu vybudován jako klášter s barokním kostelem. V kostele jsou dodnes konané bohoslužby. Ke klášteru, k Muzeu přiléhá veliká zahrada. První pokus o zřízení městského muzea proběhnul již v roce 1933. Od 50. let 20. století probíhalo shromažďování sbírkových předmětů, roku 1954 pak proběhla první Výstava myslivosti. V muzeu naleznete exponát kanónu z 16. století a dřevěná socha tachovského ozbrojence, která kdysi stávala na tachovském náměstí za účelem finanční podpory obětem první světové války. Muzeum Českého lesa má rozmanitou nabídku výstav a přednášek, muzejních dní a vlastní publikační činnosti. Má také své stálé expozice. V přírodopisné expozici spatříte Tachovsko rozdělené do několika rostlině-zeměpisných celků. Od osidlování Českého lesa v pravěku se dostanete až do časů druhé světové války. Významnou část expozice zaujímají husité, kteří se u Tachova objevili již v roce 1427. V dalším patře pak spatříte klášterní cely, ve kterých se nachází rozdělená expozice národopisu.

Rozhledna Vysoká

Pokud budete v Tachově, po prohlídce města se vydejte na kopec Vysoká a navštivte rozhlednu, která zde stojí. Za namáhavější výstup po točitém schodišti čítající 150 schodů budete odměněni překrásným výhledem na město a Český les. Vyhlídková plošina je umístěná 25 metrů nad zemí. Nedaleko rozhledny dříve stávala kamenná kaple, která se však neslučovala s komunistickým režimem, ve kterém pro stavby tohoto typu nebylo místo.

REKLAMA

Jízdárna ve Světcích

Poklidná procházka vás provede tichou přírodou až do osady Světce, kde naleznete historickou jízdárnu. Jízdárna ve Světcích byla postavena v 19. století knížetem Alfrédem I. Windischgrätz, kdy se rozhodl přestavět zpustlý paulánský klášter ve Světcích na zámek, ke kterému by náležela i velkolepá jízdárna postavená v novorománském slohu. Po zestátnění majetku Windischgrätzů v roce 1945 byla jízdárna dlouhodobě neudržována a chátrala. Od roku 1991 je chráněna jako kulturní památka. V současné době zde probíhají rekonstrukce, a tak je jízdárna zpřístupňována jen příležitostně. Je tedy vhodné se na prohlídku s průvodcem předem objednat v tachovském infocentru. Do budoucna se má jízdárna využívat jako víceúčelové kulturní centrum, pro kulturní, vzdělávací akce, ale také k původnímu účelu.

Zdroj a více informací naleznete na: www.tachovsko.com, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA