REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 1.12. a svátek má Iva

Symbióza vína a architektury. Objevte skvosty Znojemska

Znojemsko a Podyjí lákají návštěvníky na přírodní krásy i na kombinaci špičkového vína a jedinečné architektury. Region je domovem jak nejmodernějších vinařských sídel a degustačních míst, tak autentické lidové architektury či historických památek vonících vínem už po staletí.

Moderní vinné svatostánky

Kdo se chce seznámit se současnou architekturou, má na Znojemsku na výběr hned z několika míst. V Havraníkách nalezne nové sídlo Vinařství THAYA, komplex budov působící dojmem moravské vesnice a nabízející návštěvníkům jak degustace vín, tak možnost ubytování a gastronomických zážitků.

REKLAMA

THAYA-APRI. Foto: ©Havraniky
THAYA-APRI. Foto: ©Havraniky

V Dobšicích stojí za návštěvu Vinařství LAHOFER, které skloubilo výrobu vína, administrativní prostory a návštěvnické centrum do jednoho originálního celku. Projekt hravé betonové vlny usazený mezi vinicemi získal hned několik prestižních ocenění a stal se oblíbeným místem nejen milovníků vína, ale i hudebního festivalu a společenských akcí.

LAHOTEKA. Foto: ©Lahofer
LAHOTEKA. Foto: ©Lahofer

I samotné město Znojmo se může pochlubit špičkovou moderní architekturou spojenou s vínem, a to přímo v historickém centru. Enotéka znojemských vín je největší a nejmodernější degustační místností svého druhu v ČR. Nabízí celoročně 120 druhů vín ze Znojemska, takže tu můžete ochutnat prakticky celý region.

Historie spojená s vínem

Barokní areál Louckého kláštera ve Znojmě je spjat se známou vinařskou společností ZNOVÍN ZNOJMO. Ta zde provozuje jak Návštěvnické centrum, tak unikátní uměleckou vinařskou galerii a několik expozic spojených s historií regionu. Pořádá také prohlídky kláštera zakončené ochutnávkou vín. ZNOVÍN spravuje i pozoruhodný Křížový sklep v Příměticích, na severním předměstí Znojma. Je považován za největší stále užívaný vinný sklep ve tvaru kříže na světě. V polovině 18. století jej zde vystavěli Jezuité a dnes zde zrají ta nejlepší vína Znovínu.

Znovín — Loucký klášter
Znovín — Loucký klášter

V samém srdci Znojma slouží jako vinařské infocentrum a degustační místnost spolku VOC Znojmo Vlkova věž. Oceníte zde i rozhled z vyhlídkového ochozu nad středověkými hradbami.

Znojemské hradby — Vlkova věž
Znojemské hradby — Vlkova věž

Nedaleko Vrbovce u jižních hranic s Rakouskem pak můžete objevit romantický Viniční hrádek Lampelberg. Od roku 1860 stráží okolní vinohrady a dnes slouží jako degustační stánek.

Znojemsko a Podyjí představují ideální destinaci pro všechny, kteří hledají kombinaci kulturních zážitků, čisté přírody a jedinečných vín. Nechte se unést atmosférou tohoto kouzelného koutu jižní Moravy a objevte jeho tekuté i architektonické.

Vyberte si některou z vinařských akcí na Znojemsku zde.

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA