REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.5. a svátek má Vilém

Světlá nad Sázavou je plná zajímavých historických míst

Historie zámku Světlá sahá až do středověku, v současnosti zde můžete navštívit mnoho pozoruhodných expozic. Pokud vás láká chlad podzemí, neváhejte se vydat do nedalekých středověkých podzemních chodeb, které byly raženy středověkou technikou a ručními nástroji. Pro kulturně založené jedince doporučujeme navštívit hrad Lipnici nad Sázavou, kde se v průběhu celého roku odehrává řada zajímavých kulturních akcí.

Zámek Světlá nad Sázavou

Zámek vznikl přestavbou gotické tvrze na zámek v renesančním stylu. Gotickou tvrz chráněnou příkopy nechal na břehu řeky Sázavy vystavět roku 1393 Štěpán ze Šternberka. V roce 1429 připadlo toto panství rodu Trčků z Lípy. Následně pak roku 1567 byla tvrz přestavěna na lovecký zámek v renesančním stylu. Z této doby je také dochován latinský nápis nad portálem na jižním průčelí zámku, jehož překlad je: „Není pokoje na tomto světě, Burian Trčka z Lípy, první komoří císařský, 1567.“ Ten také nechal nápis vyhotovit. Trčkové zde působili do roku 1636, pak byl jejich majetek zkonfiskován a připadl královské komoře.

Zámek ve Světlé byl zpřístupněn veřejnosti až v roce 2014, můžete si na něm vybrat jeden z prohlídkových okruhů a sezónních výstav a expozicí. Pokud se budete chtít občerstvit, umožní vám to místní kavárna. Pokud vás Světlá okouzlí a rozhodnete se zůstat déle, než jste plánovali, můžete si dopřát luxus přímo na zámku. Ten nabízí ubytování v zámeckých apartmánech.

REKLAMA

Středověké podzemí

Kousek od kostela sv. Václava na světelském náměstí se nachází soustava podzemních chodeb dosahující délky 200 metrů. Nejstarší část vedla u meandru řeky, pravděpodobně šlo zřejmě o sklepy. Další chodby vznikaly postupně mezi 13. až 15. století. Část podzemí sloužila k uložení zásob a část chodeb vznikla jako průzkumné štoly při pokusech o těžbu rudy. Nejstarší nálezy střepů keramiky pocházejí nejspíše z 15. století, jediná mince nalezená v podzemí pochází z roku 1800. Podzemí nebylo dlouhou dobu využíváno, až v letech 1999 až 2002 skupina místních nadšenců soustavu chodeb vyčistila, díky tomu jsou nyní přístupné návštěvníkům. 

Hrad Lipnice nad Sázavou

V nedaleké Lipnici nad Sázavou spatříte rozlehlý gotický hrad, který byl založen ve 14. století mocným rodem Ronovců. Má několik věží a paláců. Velká věž slouží jako vyhlídka. Můžete zde absolvovat prohlídkový okruh Hrad a hradní muzeum, který vás provede monumentální hradní gotickou architekturou s rozhlednou, kaplí, sklepením, studnou a hradním muzeem.

Zdroj a více informací naleznete na: www.hrad-lipnice.cz, zameksvetla.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA