Zřícenina Helfštýn

Hrad Helfštýn, který se tyčí nad Moravskou bránou, je jeden z nejrozsáhlejších hradů ve střední Evropě.

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Jeho umístění na kopci v zalesněné krajině připomíná středověké sídlo ukryté před civilizací. Je však snadno dostupný silnicí k parkovišti 100 m od vstupní brány. Ve své nynější podobě má hrad charakter rozsáhlé pevnostní architektury se šesti branami, řadou věží a budov a se systémem valů z 18. století. Jednotlivé architektonické útvary vznikaly od počátku 14. století. Slohovou různorodost a velikost areálu ovlivnily časté přestavby a plošné rozšiřování, ale i záměrné poboření v roce 1656. Vliv na stavební vývoj měli i významní držitelé Helfštýna. Po zakladateli Fridušovi z Linavy to byli zejména páni z Kravař, Pernštejnové a Bruntálští z Vrbna.

Kromě prohlídky hradu s výkladem o jeho historii a stavebním vývoji (40 min) si můžete v suterénu paláce prohlédnout expozici uměleckého kovářství a expozici s replikami historických mincovních strojů. Volně přístupná je vyhlídková věž s dalekohledem na 3. nádvoří.

Po celou turistickou sezonu (hrad se otevírá v březnu a zavírá v listopadu) se tady konají nejrůznější doprovodné akce, cíl tady má Author Šela Marathon (maraton horských kol), vystupují zde šermířské skupiny, divadla, soubory historické hudby, konají se zde výstavy. Na konci srpna se odehrává největší akce, která získala hradu proslulost po celém světě – setkání uměleckých kovářů Hefaiston.

Noční hrad si můžete užít při Hradním bále, který se koná v polovině července.

Osobně mám nejradši hrad na jaře nebo na podzim, takhle v neděli odpoledne, kdy tam není už takový nával a můžete si vychutnat dosyta hradní romantiku.

Návštěvní doba:

1. 3. 31. 3. soboty a neděle 9 – 16 hodin
1. 4. 30. 4. denně mimo pondělí 9 – 17 hodin
1. 5. 31. 8. denně mimo pondělí 9 – 18 hodin
1. 9. 31. 10. denně mimo pondělí 9 – 17 hodin
1. 11. 31. 11. soboty a neděle 9 – 16 hodin
      V případě, že státní svátek v sezóně připadne na pondělí, je hrad otevřen.  

Interneotvé stránky: http://www.helfstyn.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu