Zámek Nelahozeves

Vysoko nad levým břehem Vltavy, v rodišti Antonína Dvořáka, vystupuje krásný renesanční zámek vlastněný rodem Lobkowiczů. Těsně obklopen menším udržovaným parkem přitahuje každého, kdo kolem jen projíždí. Stačí se zastavit na jednom ze dvou blízkých parkovišť a alespoň nahlédnout na most překlenující vodní příkop, opravenou fasádu či nádvoří.

Zámek však dokáže nabídnout mnohem víc. Na každém ze dvou prohlídkových okruhů (případně jejich kombinace) najdete nějaké lákadlo. Menší (druhý) okruh zahrnuje Rytířský sál s pískovcovým krbem a zejména originální renesanční výzdobou – štukovými reliéfy na stropě a nástěnnou malbou. Mnozí návštěvníci právě tento sál považují za jeden z nejzajímavějších prostorů zámku.

Necháte-li se provést druhým okruhem, pak vás osloví zejména Roudnická lobkowiczská sbírka patřící mezi největší soukromé sbírky ve střední Evropě. Představuje soubor děl španělského portrétního malířství z přelomu 16. a 17. století. K tomu je nutné připočítat díla dalších mistrů, jako jsou obrazy Cranacha staršího, Pietera Bruegela, Veronese, Rubense a dalších. Expozice se snaží prezentovat souvislosti mezi umělci, rodinnými patrony i díly.

Badatelé ocení největší zámeckou knihovnu v Čechách, jejíž počátky sahají až do 14. století. Archiv čítá na 65 tisíc svazků, mezi nimiž jsou vzácné rukopisy i prvotisky. Laické veřejnosti však není přístupná.

Prohlídka zámku, zvolíte-li oba okruhy, vám zabere přibližně 1,5 hodiny. Prakticky na každém kroku se vás snaží oslovit zejména malířství. Menší okruh prezentuje zejména portréty rodu lobkowiczů, větší pak zmíněnou sbírku. Pokud vás však zajímají zejména prostory a vybavení či obrazy dokážete oželet, zvolil bych pouze druhý prohlídkový okruh s Rytířským sálem. Ten totiž opravdu stojí za shlédnutí.

Historie

Zámek nechal ve stylu italské renesanční pevnosti postavit Florián Griespek z Griespachu v roce 1553. Historické prameny z roku 1572 už o stavbě hovoří jako o zámku, proto se můžeme domnívat, že již byl z větší části dokončen. O 16 let později, roku 1588, však stavitel zemřel a práce se významně zpomalily. Přesto alianční znak nad východním křídlem z roku 1613 potvrzuje, že ve stavbě pokračoval i floriánův syn, Blažej. Do držení Lobkowiczů se Nelahozeves dostala už v roce 1623, kdy jim floriánova vnučka Veronika zadlužený zámek prodala. Ve vlastnictví rodu zůstal víceméně dodnes, s výjimkou let 1950-1992, kdy byl zestátněn.

Otevírací doba

Celoročně Út-Ne: 9-12, 13-17

Poslední prohlídka začíná v 16 hodin.

Vstupné

Okruh I (roudnická sbírka) 85 Kč / 45 Kč

Okruh II (Rytířský sál) 45 Kč / 30 Kč

Okruh I+II: 95 Kč / 50 Kč

Interneotvé stránky: http://www.lobkowiczevents.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu