REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.6. a svátek má Tamara

Středočeské muzeum – Roztoky

17. 12. 2006

Muzeum v Roztokách u Prahy má zvláštní kouzlo. Vzniklo v padesátých letech minulého století a pro své potřeby získalo areál roztockého zámku se zajímavým anglickým parkem. Ve své odborné činnosti zmiňuje zejména dokumentaci přírodních poměrů, historii a současnost pražského okolí. Osobně bych však vyzdvihl zejména tematické výstavy, inovované snad každý měsíc.

Oficiální materiály nejvíce vyzdvihují ateliér Zdenky Braunerové, české malířky a knižní výtvarnice. Za tuto stálou expozici získalo muzeum také cenu Gloria musaealis udělovanou ministrem kultury. V rámci trvalých výstav zde najdete také expozici věnovanou historii zámku a salon vybavený mobiliářem z 30.-50. let 19. století. Tyto výstavy však nejvíce ocení znalci příslušných oborů. Atelier Braunerové je bezesporu zajímavý, ovšem krátké nahlédnutí bohatě postačí.

Tematické expozice

Každé roční období zde najdete výstavu, která si zaslouží minimálně krátkou pozornost. Na jaře je Středočeské muzem ústředním bodem historických vozidel, kdy se zpravidla začátkem května sejdou v prostorách zámku veteráni, aby se pak vydali na společnou vyjížďku. Úžasný pohled je na ně zvlášť ve chvíli, kdy staleté vozy zdolávají zdejší serpentinovité stoupání.

REKLAMA

Přelom roku bývá zasvěcen Vánocům. Expozice věnované perníku, vánočním ozdobám i Betlému zde probíhají už od listopadu. Návštěva zdejšího muzea tak může příjemně zpestřit sváteční volno.

Tradiční bych nazval expozici předního českého designéra, Václava Krále (27.9.1936 – 26.10.2005). Snad každý zájemce o dění v automobilovém průmyslu zná jeho nadčasové návrhy karoserií, mezi nimiž bych vyzdvihnul zejména Tatru MTX-01, která s technikou Tatry 613 dosahovala obdivuhodných výkonů. Vůz s osmiválcovým motorem Tatra o objemu čtyři litry (výkon 320 koní) vyvinul rychlost až 260 km/h. Rukopis Václava Krále nese i závodní tahač Buggyra a nesmíme zapomenout ani na legendární firmu Metalex, výrobce závodních speciálů, jejíž byl zakladatelem.

Zastavte se

Středočeské muzeum si návštěvu rozhodně zaslouží. Doporučují však se podívat na internetové stránky na aktuálně probíhající výstavy a vybrat si tu, která je vám nejbližší. O Vánocích výstavu perníku, na jaře pak zcela jednoznačně jednodenní výstavu veteránů.

Otevírací doba

Celoročně út-ne 10-18 hod

Vstupné 30 Kč / 15 Kč

Ateliér Zdenky Braunerové

duben-říjen út-ne 10-18

Vstupné 50 Kč / 25 Kč

Interneotvé stránky: http://www.muzeum-roztoky.cz

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA