REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 22.9. a svátek má Darina

Skryjská jezírka

Skálami přehrazená část Zbirožského potoka, trochu honosně nazvaná Skryjská jezírka, je bezesporu půvabným místem na krátký výlet. Ať už zvolíte nenáročnou cestu podél vodního toku nebo trochu obtížnější trasu ze samotných Skryjí, jistě oceníte zdejší přírodní scenérii a malý vodopád. Musíte však počítat s tím, že namísto očekávaných jezer se budete kochat menší vodní plochou ve skalní soutěsce, jejíž nejužší místo bylo zataraseno balvany.

Celá oblast právem patří mezi přírodní rezervace. Rozloha necelých 60ha ji sice posouvá spíše mezi menší chráněné lokality, nicméně podle informační tabule zde najdete na 240 druhů cévnatých rostlin a řadu méně obvyklých živočichů jako je například rak říční či ledňáček. Při troše štěstí tu prý potkáte i vydru. Malebné skalní stěny pak pochází z vulkanické činnosti, tvoří ji tmavošedá hornina dacit.

Zbirožský potok, krátce před svým ústím do Berounky, připomíná spíše dravou horskou říčku. Ve skalní soutěsce si totiž voda prorazila úzký kaňon zakončený malým vodopádem, na který navazuje relativně široká vodní plocha Skryjského jezírka. A právě zde je místo, kvůli němuž se sem stojí za to vypravit. Subjektivně jde o jeden z nejkrásnějších koutů Křivoklátska.

REKLAMA

Jak se tam dostanete

Rozhodně nejlepší je návštěvu místa pojmout jako výlet. Zaparkovat ve Skryjích a po modré značce dojít po přibližně 3 km k jezírkům. Cesta je však zejména ke konci hodně obtížná, místy přelézáte přes kameny v korytě potoka a nepatří k nejširším. Nakonec vodu překonáte pomocí efektního mostíku. Nicméně s kolem či dokonce kočárkem bych tento směr nedoporučoval.

Výlet je vhodné zakončit až v místě, kde začíná cesta pro pohodlnější návštěvníky, u hájovny Slap. Od jezírek budete pokračovat dále proti proudu řeky 1,5 km. K jezírkům pak samozřejmě půjdete obráceně.

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA