Menhiry v okolí Veletína

Krajina kolem Sedlčan, nazývána Český Merán, je plná tajemných menhirů. Mnohé z nich jsou podle citlivých osob energeticky aktivní, a proto bývají označovány přesnějším názvem aktilit (z řečtiny aktis = záře, světlo). Pokud se prý kámen používá správně, tak v mnoha případech vykazuje rovněž léčivé účinky. Přesný postup užití však dokáže zjistit jen senzibil s kyvadlem, či jiným nástrojem.

Pro výpravu za menhiry jsme použili literaturu Kamenný svět (autoři Kozák, Bártl a Holečková), kteří mají oblast Sedlčanska velmi dobře prozkoumanou. Jednotlivé kameny mají pojmenovány zpravidla podle místa výskytu. My se vydáme ke třem nacházejícím se v blízkém okolí Veletína, vesnice jen pár kilometrů vzdálené od města Sedlec-Prčice.

Menhir Veletín

Aktilit se nachází několik málo metrů od asfaltky, takže odpadá detektivní pátrání v krajině. Stačí, když po silnici 121 pojedete ze Sedlec-Prčice směrem na Chyšky a po vystoupání prudkých serpentin odbočíte na Veletín. Vesnici projedete až na konec. Silnice je zde trochu užší. Minete po levé ruce hospodu, budete pokračovat po nepříliš kvalitním povrchu do kopce. Až ustane stoupání, aktilit spatříte po své pravé ruce zaklíněný mezi trojici stromů. Z místa je za jasného počasí velmi pěkný výhled po kraji.

Auto můžete nechat například u nedaleké křižovatky, kde lze bezpečně zaparkovat na kraji cesty.

GPS souřadnice:

  • Veletín: 49,551075 N 14,470041 E

Menhiry Zádvoří

Přibližně kilometr od veletínského menhiru jsou další dva aktility. Auto tedy můžete nechat zaparkované a vydat se pěšky nahoru po silnici vedoucí směrem na Chlístov. Je to hned první asfaltová odbočka doleva, prakticky jen pár metrů za zmíněným menhirem. Zhruba po 400 metrech uvidíte křižovatku, po jejíž obou stranách jsou závory. Vydejte se doprava, cesta bude mírně klesat.

Nyní je to trochu složitější. Půjdete asi 600 metrů a spatříte po pravé ruce, těsně u cesty, posed. V tu chvíli se pečlivě dívejte vpravo směrem na paseku osázenou stromky. Po pravé ruce z cesty uvidíte vysoký kámen vyčnívající z trávy. Nachází se zhruba ve vzdálenosti 80 kroků. Vzhledem k aktivnímu kácení stromů lze těžko použít nápovědu, že aktilit se přibližně kryje s levým krajem lesa viditelného v pozadí. To je Zádvoří II. Podle autorů knihy má prý obstojnou energii a poblíž se dokonce vyskytuje skřítek.

Postavíte-li se k Zádvoří II a budete-li se dívat směrem k smrkovému lesu (směr od cesty, dívejte se lehce vpravo), uvidíte ve vzdálenosti přibližně 50 kroků druhý přírodní aktilit – Zádvoří I. Můžete ho poměrně dobře rozpoznat, v uvedené vzdálenosti je to jediný kámen opticky připomínající menhir.

GPS souřadnice:

  • Zádvoří II: 49,546684 N 14,464410 E
  • Zádvoří I: 49,546963 N 14,464570 E
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu