REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 7.6. a svátek má Iveta

Strážnice nabízí více než křupavou bramborovou pochoutku

Nabízí spousty dalších zajímavostí, za návštěvu jistě stojí místní zámek a skanzen. V nedalekém Baťově kanále můžete v letních měsících využít skupinové rekreační plavby doplněné poznávacími a gastronomickými programy, případně si můžete vypůjčit loď a jet si podle svého.

Zámek ve Strážnici

Strážnický zámek byl původně vodní hrad. Založen byl ve 13. století v době, kdy hrad i město patřilo Milotovi z Dědic. Měl strážní funkci, díky tomu také dostalo město název. Ve 14. století jej obdržel za odměnu Vok z Kravař, který hrad přestavěl v gotickém stylu a obehnal ho valem a příkopem. Panství bylo často cílem nájezdů uherských a tureckých, později také protihusitských vojsk. Největší změnu objekt podstoupil při přebudování hradu v renesanční zámek s arkádami Janem Jetřichem ze Žerotína. Od 19. století je v novorenesanční podobě. Nyní v něm sídlí Národní ústav lidové kultury, jehož zřizovatelem je Ministerstvo kultury ČR. Při návštěvě si zde můžete prohlédnout zámeckou knihovnu, kapli a stálou expozici lidových hudebních nástrojů. V okolí zámku je anglický park založený v 19. stol. Za zmínku stojí i sousední Černá brána a platanová alej.

Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Ve skanzenu ve Strážnici, v krásném a klidném prostředí, naleznete více než 60 zajímavých objektů na ploše 16 ha. Expozice jsou situované do vybraných objektů, seznámí vás se způsobem života a bydlení lidu jak v horských oblastech Slovácka, tak v úrodné části Pomoraví, kde je velká část hospodaření rolníků založena na pěstování vinné révy. Uvidíte zde ukázku vinohradnických staveb a jejich zařízení, doplněnou vinohradem představujícím pěstování vína od nejstarších dob až po současnost. Je jedinou expozicí svého druhu v Čechách. Řemeslná výroba je zastoupena kovárnou z Lipova a tkalcovskou dílnou z Nové Lhoty na Horňácku. Zajímavá a starobylá je i vstupní budova do muzea pocházející z roku 1612, je přestavěna v barokním slohu. Původně zde býval panský pivovar, dnes objekt slouží jako zázemí pro návštěvníky.

REKLAMA

Baťův kanál

První pokusy o splavnění řeky Moravy se zaznamenaly v 17. století, kdy se poprvé začalo mluvit o myšlence propojení s řekou Odrou. Bohužel tehdy nebylo dostatek finančních prostředků k realizaci. Myšlenka regulace řeky Moravy opět ožila kolem roku 1927, kdy zaujala Tomáše Baťu. O pár let později, po jeho tragické smrti, se tohoto plánu ujal rodinný příslušník Jan Antonín Baťa. Regulace toku Moravy a výstavba kanálu měla pro firmu Baťa hned několik významů. Touha o realizaci starého snu o propojení evropských veletoků byla velmi silná. Výhodné to ale pro ně bylo zejména z pohledu přepravy lignitu z dolu v Ratíškovicích do továren a tepláren v Otrokovicích, která byla po železnici finančně dosti nevýhodná. Baťův kanál je historická vodní cesta vybudovaná v letech 1934 až 1938 v délce 52 km, která spojovala Otrokovice se Sudoměřicemi. Dnes je využívána k rekreačním účelům, kdy můžete využít skupinové rekreační plavby kanálem nebo si můžete vypůjčit loď a zvolit si svůj vlastní program. Vodní cesta je přístupná i pro ty, kdo vlastní člun.

Zdroj a více informací najdete na: www.straznice-mesto.cz, www.skanzenstraznice.cz, www.batacanal.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA