REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 2.10. a svátek má Olívie a Oliver

Stod

Poloha města

Město Stod je položeno asi 25 km jihozápadně od Plzně v mírném údolí, kterým protéká řeka Radbuza s přítokem Merklínky.

Historie

S první historickou zmínkou o lokalitě se setkáváme v roce 1235, kdy král Václav I. věnoval ves zvanou Stod nedalekému klášteru premonstrátek v Chotěšově. Osídlení v prostoru nynějšího města je však daleko starší vzhledem k archeologickým nálezům.

Pro obec je velmi důležitý letopočet 1315, kdy nechal král Jan Lucemburský povýšit vesnici Stod na městys. To svědčí o rychlém rozvoji obce, která ležela na důležité obchodní tepně mezi východem a západem. V roce 1363 za vlády Karla IV. dostává Stod další práva a výhody. Bylo právo dědičné, soudní, vedení městské knihy a právo užívání městské pečetě, která se užívala až do roku 1850. V roce 1544 bylo obci uděleno právo zřídit sladovnu a pivovar. O šest let později uděluje císař Ferdinand I. městečku právo výročního trhu. Dalším významným datem pro Stod byl rok 1547, kdy byla zřízena ve Stodě poštovní stanice.

REKLAMA

Katastrofou pro městys byla třicetiletá válka. Podle podkladů z roku 1654, zůstalo v obci jen 230 obyvatel. To mělo za následek povolání rodin z Teplé a Bavorska k dosídlení kraje a tím i germanizaci tohoto území. V roce 1850 se stává Stod městem. To zde již stálo 180 domů, ve kterých žilo něco přes 1500 obyvatel. Rozvoj města byl přerušen druhou světovou válkou. Po osvobození je většina německého obyvatelstva odsunuta do Německa. V dnešní době má město necelé 3.600 obyvatel.

Od roku 1949 do roce 1960 sídlil ve městě okresní úřad, který spravoval území od Nýřan až po Koloveč. V roce 1957-1959 si občané města postavili svépomocí pěkný sportovní areál s fotbalovým hřištěm, běžeckou dráhou a sportovišti pro ostatní sporty. V areálu byla v minulých letech postavena pěkná tělocvična a v současné době se dokončuje výstavba víceúčelového sportoviště.

Současnost

V poslední době bylo rekonstruováno náměstí ČSA a opraveny historické domy na náměstí Komenského. Z rozbité a nevzhledné Nádražní ulice vznikla nová pěší zóna, chystá se výstavba plaveckého areálu.

Památky

Mezi nejvýznamnější památky patří empírový kostel sv. Máří Magdalény, který vznikl v letech 1841–1849 na místě staršího objektu. Při něm barokní špitální kaple sv. Jana Nepomuckého. Známý je objekt tzv. Staré pošty, později hostince U Labutě, který pochází z roku 1747. Připomíná nám minulost města jako významné poštovní stanice, zmiňované již v roce 1548. Na průčelí je umístněna pamětní deska připomínající zdejší pobyt proslaveného ruského vojevůdce Suvorova v roce 1799. Háj umučených s pomníkem na okraji města nám připomíná 241 obětí transportu smrti, který se ve městě zastavil v dubnu roku 1945.

www.mestostod.cz

Interneotvé stránky: http://www.mestostod.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA