REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 2.10. a svátek má Olívie a Oliver

Zámek Konopiště láká nejen pohádkovým vzhledem, ale i medvědáriem

Státní zámek Konopiště

Zámek Konopiště, Konopiště, Benešov, Česko, Zobrazit na mapě

Konopiště se nachází nedaleko města Benešov ve Středočeském kraji, jen asi 40 km jihovýchodně od Prahy.

Zámek Konopiště byl původně pevností, až postupem času se z něj stal doslova pohádkový zámek. V zámku v průběhu let přebývalo několik významných šlechtických rodů. Tuto středověkou pevnost nechal okolo roku 1294 vybudovat pravděpodobně pražský biskup Tobiáš z Benešova. Nejvýznamnějšími vlastníky byli Sternbergové. Sídlo jim patřilo od roku 1327 několik staletí. První výrazný stavební zásah do původní struktury stavby byl proveden v 15. století. Konopiště bylo v barokní rezidenci proměněno v 18. století členy českého hraběcího rodu zvaného Vrtbové. Roku 1887 koupil zámek i s celým panstvím od Lobkowiczů arcivévoda a následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d’Este, který ho nechal přestavět v historizujícím stylu. Umístil tu své obsáhlé umělecké sbírky a okolí proměnil v romantický krajinářský park. Když v roce 1921 převzal Konopiště od arcivévodových dědiců stát, zámek i s parkem byl částečně zpřístupněn veřejnosti.

Jednou z místních atrakcí je bezesporu medvědárium. V současnosti je zde k vidění vzácný druh medvěda ušatého. Chov medvědů zde má dlouhou tradici, prvního medvěda si pořídili již Lobkowiczové a František Ferdinand d’Este v chovu pokračoval.

Můžete si zde vybrat jeden z prohlídkových okruhů: Salony jižního křídla zámku, kde spatříte reprezentační a hostinské pokoje umístěné v prvním patře jižního křídla zámku. Salony severního křídla jsou nejstarší prostory zámku s gotickými a renesančními klenbami v kapli sv. Huberta. V okruhu Soukromé pokoje rodiny Františka Ferdinanda d’Este si prohlédnete expozici, která je instalována podle dobové fotodokumentace a inventárních seznamů tak, jak byly zařízeny v době, kdy na zámku žil František Ferdinand d’Este. Prohlídka Lovecká trasa vám ukáže unikátní exotické trofeje, sbírky loveckých zbraní a seznámí vás s tradicí honů na Konopišti. Okruh Muzeum sv. Jiří zahrnuje monotematickou sbírku s motivem sv. Jiří. Unikátní střelnice s pohyblivými a akustickými terči, kulečníkovou dráhou a loveckými trofejemi byla umístěna do prostor bývalých stájí na spodním nádvoří. Můžete se dále podívat do Růžové zahrady se skleníky, kde naleznete teplomilné a subtropické rostliny, korkový pavilon a sochařskou výzdobu. V areálu zámku bylo možné navštívit také zámeckou čokoládovnu, restauraci nebo výstavu dravců.

Návštěva zámku je vhodná jak pro jednotlivce, tak i rodiny s dětmi. Každý si zde najde to své. Konopiště patří bezesporu k nejnavštěvovanějším zámkům v Čechách. Neváhejte a vyrazte si sem užít zajímavý vzdělávací den.

Kalendář akcí pro toto místo

Zámek Konopiště
Prohlédnout akce

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA