REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.5. a svátek má Vilém

Staroměstské náměstí je tradičním místem trhů a dalších společenských akcí

Historické náměstí v Praze bylo svědkem mnoha historických událostí. V současnosti je to nejčastější zastávka všech turistů při jejich procházce Prahou, v každou celou hodinu zde mohou pozorovat apoštoly na historickém orloji. Často zde probíhají významné společenské události.

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí, nazýváno také jako Staromák, je jedno z nejvýznamnějších náměstí v Praze. Obklopují ho historické stavby jako je Staroměstská radnice s orlojem, Týnský chrám, husitský kostel svatého Mikuláše na Starém Městě, rokokový palác Kinských a gotický městský palác Dům U Kamenného zvonu. Na náměstí se nalézá pomník mistra Jana Husa a Mariánský sloup. Renesanční, rokokové a barokní domy po obvodu náměstí mají románské a gotické základy.

V 11. století zde bylo tržiště, kde se pravidelně konaly trhy. Ve 14. století udělil král Jan Lucemburský Starému Městu povolení na stavbu radnice. Na náměstí se konaly významné události, například zde došlo ke vzpouře po popravě Jana Želivského. V roce 1621 po stavovském povstání bylo před radnicí popraveno 27 českých pánů, tuto událost připomíná 27 bílých křížů v dlažbě na náměstí. Zajímavostí, kterou málokdo ví je, že se zde v 19. století začaly přes náměstí jezdit tramvaje. V roce 1902 se zde manifestovalo za zavedení všeobecného hlasovacího práva. V roce 1915 byl na náměstí odhalen pomník mistra Jana Husa, při 500. výročí jeho smrti. V říjnu 1918 se zde konala demonstrace za vyhlášení nezávislosti na Rakousku-Uhersku. Po vzniku Československa, v listopadu 1918, byl stržen mariánský sloup z roku 1650, v roce 2020 byla na náměstí instalována jeho replika.

REKLAMA

O Vánocích a Velikonocích jsou na náměstí umístěny stánky, které připomínají středověké trhy. Vánoční trhy na Staroměstském náměstí jsou největší Vánoční trhy v Čechách, během svátků je zde každoročně umístěn vysoký ozdobený strom.

Kostel Panny Marie Sněžné

Chrám se nachází na Jungmannově náměstí, v těsném sousedství Václavského náměstí. Byl ve 14. století založen císařem Karlem IV. Současná podoba chrámu zahrnuje z původního monumentálního projektu pouze presbytář a ambit.

Ačkoli je kostel nedostavěný, má kostel Panny Marie Sněžné nejvyšší klenbu ze všech pražských kostelů, zhruba 34 m, což ho činní nejvyšší kostelní stavbou v Praze.

Havelské tržiště

Havelské tržiště neboli také Havelský trh byl založen v roce 1232 a je jediným dochovaným tržištěm uprostřed staré Prahy. Ve středověku se místo nazývalo Novým tržištěm.

Koupíte tu ovoce, zeleninu, něco dobrého na zub, květiny či různé suvenýry a hračky. Okolo tržiště je v podloubí spoustu kavárniček a dalších příjemných míst k občerstvení.

Zdroj a více informací najdete na: cs.wikipedia.org, www.prague.eu

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA