REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.10. a svátek má Bohumil

Staroměstská radnice a věž

Z HISTORIE

Historie Staroměstské radnice se začala psát roku 1338, kdy král Jan Lucemburský udělil Starému Městu pražskému privilegium k vytvoření vlastního správního centra. Základem radnice se stal gotický dům bohatého kupce Wolflina z Kamene, k němuž byla roku 1364 přistavěna mohutná věž. Staroměstská radnice je spojena s nejvýznamnějšími událostmi země. Roku 1458 tu byl zvolen českým králem Jiří z Poděbrad. Po bitvě na Bílé hoře zde byli vězněni přední účastníci odboje, z nichž bylo dvacet sedm popraveno 21. června 1621 před radnicí. Roku 1784, kdy byla sloučena čtyři pražská města, se radnice stala sídlem jednotné úřední správy města. Tehdy stavba doznala mnoha úprav. Od roku 1871 se na radnici konají svatby. Na konci II. světové války byla radnice centrem povstání, v jejím podzemí pracovala Česká národní rada. Dne 7. května 1945 došlo k ostřelování radnice z tanků. Při následném požáru bylo východní a severní křídlo proti Týnskému chrámu zcela zničeno, těžce poškozena byla i věž s orlojem a kaple.

Nejcennějším prostorem radnice je tzv. radní síň z 2. poloviny 15. století, kde se odehrávala veškerá důležitá jednání. Původní je trámový strop s bohatou renesanční výmalbou kazet z 2. poloviny 16. století s pozlacenými řetězy. Pozdně gotická vyřezávaná konzola s andělem, který nese nápis Juste Iudicate Filii Hominis (Synové člověka, suďte spravedlivě), je doplněna vrcholně gotickou plastikou trpícího Krista z roku 1410. Autentické jsou rovněž městské znaky nad portály a 46 cechovních a 12 městských znaků na dřevěném obložení stěn. Interiér doplňují barokní kachlová kamna.
Samostatnou pozornost si zaslouží sály ve 2. patře, tzv. Jiříkova a Brožíkova síň. Jiříkova síň nese jméno podle busty krále Jiřího z Poděbrad. Na stěnách jsou cenné malby z počátku 15. století. Na stěně je obraz Pohled z Petřína od Karel Liebscher z roku 1902. Brožíkova síň získala svoji podobu roku 1910 a slouží jako zasedací síň. Pokrývá celý půdorys domu a výšku dvou pater. Nese jméno Václava Brožíka,  autora dvou zde vystavených rozměrných olejových pláten.

REKLAMA

ČASOVÁ OSA

1338 – založení Staroměstské radnice privilegiem Jana Lucemburského
1364 – dokončena radniční věž
1381 – vysvěcení kaple v 1. patře věže
1410 – do provozu uveden Staroměstský orloj
2. března 1458 – českým králem zvolen Jiří z Poděbrad
1458 – konšelé koupili dům kožešníka Mikše
21. června 1621 – před radnicí se po bitvě na Bílé Hoře odehrála poprava 27 českých pánů
1784 – výnosem Josefa II. spojena čtyři pražská města (Staré, Nové, Malá Strana a Hradčany), radnice sídlem spojené pražské správy
1848 – dostavba novogotického východního křídla
1945 – požár radnice v důsledku Pražského povstání proti německé okupaci, východní křídlo zničeno

ZAJÍMAVOSTI

Stoka
Když byla roku 1784 sloučena pražská města Staré Město, Nové Město, Malá Strana a Hradčany, vznikla i první myšlenka na vybudování kanalizačního systému pod pražskými ulicemi. Roku 1893  vyprojektoval anglický inženýr Sir William Heerlein Lindley, stavitel moderních evropských kanalizačních a vodárenských zařízení, pražský kanalizační systém s využitím zkušeností z novodobých kanalizačních staveb z celé Evropy. Projekt zahrnoval nejen návrh na desítky kilometrů stok a kanálů, které většinou fungují dodnes, ale také výstavbu kanalizační čistírny v Bubenči, která byla spuštěna 27. června 1906. Za 20 milionů byly zbudovány čtyři kmenové stoky s kanály v délce 300 km. Nejdůležitějším bodem celého systému je právě shybka pod Staroměstskou radnicí, kde se stékají tři velké sběrače a vedou tunelem pod Vltavou a Letnou do čistírny v Bubenči. Čistírna pracovala nepřetržitě až do roku 1967, poté byla modernizována. V současnosti je kulturní památkou a sídlí zde Ekotechnické muzeum.

Informace o aktuálních expozicích a novinkách naleznete zde!

Otevírací doba

Celoroční provoz
leden – prosinec:
sály: po 11 – 18, út – ne 9 – 18
věž: po 11 – 20, út – ne 9 – 20
stoka: po-ne 10-20

Bezbariérový přístup do věže: bezbariérový výtah z přízemí do 3.patra – na něj navazuje samostatný výtah do věže radnice – mezi oběma výtahy je umístěna pojízdná plošina.

Vstupné

Dospělí   100 Kč
Děti od 6 do 15 let, studenti od 15 do 26 let
(po předložení dokladu o studiu, důchodců od 65 let)
  50 Kč
Děti do 6 let, invalidé ZTP, ZTP+P, novináři   20 Kč
Rodinné vstupné
(max 2 dospělí + až 4 děti do 15 let)
  200 Kč
Skupina žáků ZŠ v počtu až 30 osob + max. 2 dospělí
(po předložení potvrzení vydáného ZŠ)
  500 Kč
Mateřské školy
skupina v počtu do 30 dětí vč. doprovodu max 2 osob
  300 Kč
"10 Prague Monuments Pass"
třídenní vstupenka do všech objektů PIS
základní vstup 400 Kč
snížené 200 Kč

JAK SE K NÁM DOSTANETE MHD?

Metrem B na stanici Staroměstská nebo Můstek.

Navšťivte i další zajímavé pražské památky!

Malostranská mostecká věž

Petřínská rozhledna

Zrcadlové bludiště na Petříně

Prašná brána

Staroměstská mostecká věž

Věž chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně

Interneotvé stránky:

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA