REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.5. a svátek má Vilém

Spousta kultury na Novém městě

Jedni ho milují, druzí mu nemohou přijít na jméno. Tančící dům vyvolává mnoho emocí, je to dům se silným příběhem a vlastní osobností. V moderní budově si přijdou na své kulturní i gastro fanoušci.

Klenot moderní architektury v srdci Prahy

Tančící dům, jinak také Ginger and Fred, dokončený v roce 1996, stojí na rohu Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí. Původně zde stál jiný dům, který byl však v roce 1945 zničen skupinou amerických bombardérů, stalo se tak omylem. Pojmenován je podle tvaru svých dvou nárožních věží, inspirovaných slavným tanečním párem Freda Astaira a Ginger Rogersové. Tančící dům navrhl Vlado Milunić. Interiéry kanceláří investora byly z části svěřeny britské architektce českého původu Evě Jiřičné. Většinu plochy zabírají kanceláře, v přízemí se nachází kavárna a galerie a v posledních patrech obou věží luxusní restaurace.

Národní kulturní památka Novoměstská radnice

Historie této kulturní památky začíná brzy po založení Nového Města pražského Karlem IV. roku 1348. Poslání radnice se během staletí měnilo. Z původně správního střediska Nového Města se radnice stala sídlem soudu a prostory byly využívány jako vězení. Na nádvoří radnice se odbývaly i popravy, poslední ještě za nacistické okupace. Posledním vězněm byla krátce Milada Horáková. Radnice pak sloužila jako pracoviště dopravního inspektorátu, nádvoří využívala Městská správa Veřejné bezpečnosti jako parkoviště a opravnu služebních vozů. Celková rekonstrukce Novoměstské radnice probíhala v letech 1975-1995. Od 1. ledna 2007 se stala příspěvkovou organizací městské části Prahy 2. V současné době se zde konají výstavy, koncerty, festivaly, svatební obřady a další kulturní nebo společenské akce.

REKLAMA

Výstavní síň Mánes

Stojí na betonových pilířích nad ramenem Vltavy protékajícím mezi Masarykovým nábřežím a Slovanským ostrovem. Výstavní síň Mánes byla postavena v roce 1930. Funkcionalistické provedení budovy vybízí k návštěvě. Hlavním prostorem stavby je výstavní síň, navržená pro pořádání výstav různých výtvarných uměleckých oborů. Ve spodním podlaží jsou dva multifunkční prostory pro pořádání projekcí, přednášek, workshopů, aukcí či menších výstav. Obnovena byla původní restaurace s terasou a stropními freskami Emila Filly. V kavárně je umístěno opravené klavírní křídlo Steinway z roku 1897, na kterém hrál Jaroslav Ježek. V prvním patře se nacházejí komfortní kancelářské prostory a v ochozu vznikl obchod se sortimentem výtvarného umění a designu.

Zdroj a více informací najdete na: cs.wikipedia.org, www.nrpraha.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA