Sousedící zámky Hrubý Rohozec a Sychrov potěší nejednoho fandu historie

Státní zámek Hrubý Rohozec je bezesporu dominantou Turnovska. Zámek patří mezi nejstarší stavební památky v okolí. Nedaleký zámek Sychrov je jedním z nejoblíbenějších cílů turistů v tomto regionu a je často vyhledáván filmaři k natáčení pohádek, nejznámější jsou Zlatovláska a Nesmrtelná teta. 

Státní zámek Hrubý Rohozec

Byl vystavěn ve 13. století a v minulosti byl mnohokrát přestavován. Sloužil jako sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů. Po bitvě na Bílé hoře zakoupil zámek s panstvím Albrecht z Valdštejna. Státní zámek Hrubý Rohozec disponuje menším anglickým parkem. Pokud se vydáte na prohlídku zámku, čeká na vás přes dvacet bohatě zařízených místností, které kdysi sloužily jako reprezentační a obytné pokoje rodu Des Fours Walderode. Prohlídky zahrnují interiéry v prvním patře zámku, tj. sakristii, kapli Nejsvětější Trojice, malou knihovnu, velkou knihovnu, jídelnu, zelený salon, apartmá hraběte, loveckou chodbu s náhledem na dobovou toaletu a apartmá hraběnky. Ve druhém patře zámku si můžete prohlédnout dětskou hernu, dětskou ložnici, pokoj guvernantky, pokoj pokojské, hostinský pokoj pro služebnictvo, pokoj u platanu, pokoje hraběnek, modrý salon, zelený pokoj, pokoj hraběte Karla Bedřicha a Kuna Theodora, biliárový pokoj a oratoř.

Státní zámek Sychrov

Původně se jednalo o patrový barokní zámek, který postupem času prošel klasicistní a novogotickou přestavbou. Romantický vzhled získal zejména díky knížecímu staviteli Josefu Pruvotovi. Stěny zámku zdobí velmi cenné olejomalby předků Rohanů a francouzských králů. Zámek ukrývá největší sbírku francouzského portrétního malířství, sbírku zbraní a pamětní síň Antonína Dvořáka. Většina místností se pyšní bohatou řezbářskou výzdobou. Interiéry pokojů jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy a dalšími doplňky. Na Sychrově se často pořádají různé akce, můžete sem zajít třeba i na noční prohlídku. Za návštěvu jistě stojí i rozsáhlý anglický zámecký park. Pro malé návštěvníky je zde připravena hra v zámeckém parku Cesta za pokladem medvědího klanu. V době letních prázdnin na zámku probíhají speciální prohlídky pro děti. Výstava Technopolis je zaměřena především na vynálezy a vynálezce 19. a 20. století, najdete ji v prostorách bývalé zámecké konírny.

Zdroj a více informací naleznete na: www.liberecky-kraj.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu