REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 2.10. a svátek má Olívie a Oliver

Smíchov nabízí mnoho uměleckých vyžití

Stále se rozvíjející čtvrť Smíchov je centrum obchodu, umění a nočního života. Naleznete zde mnoho míst, které stojí za návštěvu, milovníci vlaků ocení muzeum železnic, milovníci skla zajásají nad Portheimkou. Příjemnou procházku a odpočinek naleznete v nedalekém parku Sacré Coeur.

Království železnic pro malé i velké

Království železnic je soubor několika modelových kolejišť v měřítku 1:87. První tři modelová kolejiště s označením K1, K2 a K3 uvidíte v prvním podlaží expozice. Expozice nacházející se ve druhém podlaží představuje zjednodušený železniční model České republiky. Kolejiště obsahuje modely významných staveb v Čechách, třeba Pražský hrad, Karlštejn či polygon v Mostě a také pohybující se automobily. V některých lokomotivách jsou vpředu umístěny kamery a ty přímým přenosem vysílají záběry z jízdy vlaku do kinosálu, který je poblíž kolejiště. Simulace dne a noci nad kolejišti se střídá ve dvacetiminutových intervalech, pozvolna se stmívá, pak se rozsvěcují pouliční lampy a světla v oknech a po pěti minutách se zase plynule rozední. Činnosti, kterým se můžete věnovat jsou různorodé, můžete si zde zajezdit na profi dráze s RC modely, zahrát si v prostředí virtuální reality, užít si dětskou či dospěláckou autodráhu, postavit si svůj model v Merkur dílně. Dále jsou zde k dispozici simulátory ze skutečných prostředků s projekcí, foto koutek, herní koutek a doplňkové výstavy.

Portheimka s přilehlým parkem

Letohrádek Portheimku, barokní perlu pražského Smíchova, vystavěl ve dvacátých letech 18. století architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Ve čtyřicátých letech 20. století byla budova zařazena mezi památkově chráněné objekty a začala sloužit jako galerie. Muzeum skla představuje moderní a současné umělecké sklo z veřejných i soukromých sbírek. Tato stálá expozice ukazuje především slavné ateliérové sklo československých tvůrců z druhé poloviny 20. století, stejně jako práce dalších sklářů několika generací a ukázky děl výtvarníků z Evropy, Asie a Ameriky. Expozici doplňují krátkodobé výstavy a doprovodné programy. K letohrádku přísluší zahrada Portheimka, jedná se o park s množstvím laviček, zelených ploch a stromů poskytujícími stín za parných letních dnů. Vzhledem k jeho poloze pod úrovní okolních ulic má tento park až nezvykle svěží klima.

REKLAMA

Park Sacré Coeur s krásným výhledem

Park byl založen v roce 1872 na místě bývalé vinice jako součást nově vystavěného dívčího kláštera Sacré Coeur. Je přístupný mostem pro pěší z nedalekého obchodního centra. Z jeho vrcholu je výhled na Smíchov a část Prahy na pravém břehu Vltavy. V parku se nachází dětské hřiště a minizoo Stanice přírodovědců. Kromě odpočinkové zóny s lavičkami, je tam pro děti k dispozici pískoviště s prolézačkami.

Zdroj a více informací najdete na: www.kralovstvi-zeleznic.cz, cs.wikipedia.org, www.museumportheimka.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA