REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 9.6. a svátek má Stanislava

Smečno

30. 10. 2008

Městská památková rezervace. První písemná zmínka pochází z roku 1252. Tehdy zde stál vladycký statek, majitelé bydleli na tvrzi ze 13. století. Roku 1416 získal panství Markvart z Martinic a Martinicové a jejich příbuzní drželi Smečno až do roku 1918. Roku 1510 získala ves práva městečka, roku 1515 získala městská práva a nový název – Muncifaj (Buková hora z latinského Mons fagi), který se však neujal. Třicetiletá válka přinesla městu a jeho obyvatelům řadu útrap, postupně jej vyrabovali Sasové i Švédové. V historickém jádru se dochoval ojedinělý renesanční soubor staveb z 2. poloviny 16. století – zámek, děkanství a kostel.

Zámek Smečno vyrostl postupnou přestavbou z původní tvrze. Koncem 16. stol byla tvrz stržena a s vyjímkou věží byla nahrazena patrovým čtyřkřídlým zámkem. Zámek je pro veřejnost nepřístupný (ústav sociální péče) a obklopuje jej park s barokními sochami. Nejcennější je sousoší Nejsvětější Trojice z roku 1786 od F. I. Platzera. Na náměstí stojí kostel Nejsvětější Trojice, původně gotický ze 14. století, roku 1687 renesančně přestavěný. Děkanství čp. 15 je ze 16. století, později upravované, Socha sv. Jiří na náměstí je z 18. stol.

REKLAMA

U západní zdi zámecké zahrady dochován a plně zrekonstruován jeden z objektů bývalého čs. opevnění, patřícího do Vnější obrany Prahy z let 1935-1938, dnes součást Vojenského skanzenu Smečno. Na katastru obce se nachází přírodní památkaSmečenská rokle.

Interneotvé stránky: http://www.smecno-mesto.cz

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA