Notice: Trying to get property 'name' of non-object in /var/www/vhosts/vyletnik.cz/httpdocs/vyletnik2021/wp-content/themes/vyletnik/app/helpers.php on line 1830

Notice: Trying to get property 'slug' of non-object in /var/www/vhosts/vyletnik.cz/httpdocs/vyletnik2021/wp-content/themes/vyletnik/app/helpers.php on line 1832
Slůňata v Zoo Praha již podstupují veterinární trénink » Tipy na výlet
REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 4.6. a svátek má Dalibor

Slůňata v Zoo Praha již podstupují veterinární trénink

Obě dvě nejmladší obyvatelky Údolí slonů, dvouletá Lakuna a o šest týdnů mladší Amalee, už pravidelně podstupují veterinární trénink v tzv. chráněném kontaktu. Slůňata také zněkolikanásobila svou porodní váhu, pomalu se jim prořezávají kly a prochází první výměnou zubů.

„Veterinární trénink je pro slony důležitý, aby v případě zdravotních komplikací běžné zákroky zvířata zbytečně nestresovaly. U obou slůňat proto každodenně nacvičujeme potenciální odběr krve z ucha, pedikúru kopyt, kontrolu tlamy nebo výplach chobotu, který je důležitý kvůli případným testům vzorků z nosní dutiny,“ vyjmenovává jednotlivé prvky tréninku vrchní chovatel slonů Martin Kristen.

Chovatelé nyní postupně u obou slůňat a jejich matek Tamary a Janity přechází z přímého kontaktu na chráněný. Jedná se o modernější a bezpečnější způsob manipulace s těmito až několikatunovými zvířaty, kdy chovatele a slona dělí ochranná přepážka. Za tímto účelem nechali chovatelé zhotovit speciální flexibilní kontaktní stěnu s výměnnými úpony, která poroste spolu se slůňaty. Výhodou je i to, že je otevřena a plně propojena se stájí sloních samic. Trénink matky a slůněte díky tomu může probíhat současně a samice tak má možnost si svého potomka kdykoli zkontrolovat.

REKLAMA

Na správné pochopení úkonu upozorní zvířata hlasité kliknutí, target zase zvířeti pomůže pochopit, co má udělat pomocí doteku. Na fotografii vrchní chovatel Martin Kristen při tréninku se sloní samičkou Lakunou. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha
Na správné pochopení úkonu upozorní zvířata hlasité kliknutí, target zase zvířeti pomůže pochopit, co má udělat pomocí doteku. Na fotografii vrchní chovatel Martin Kristen při tréninku se sloní samičkou Lakunou. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

„V chráněném kontaktu má slon větší volbu v tom, zda bude s námi spolupracovat, pokud se mu zrovna cvičit nechce, tak od kontaktní stěny jednoduše odejde. Abychom zvířata motivovali, odměňujeme slůňata v průběhu tréninku kousky ovoce, především oblíbenými banány. K lepšímu pochopení povelů používáme například klikr, jehož zvučné kliknutí upozorní zvíře na správné splnění povelu, či tzv. target, pomocí kterého dotykem naznačíme, co má slon udělat,“ vysvětluje Kristen.

Obě slůňata od svého narození již značně povyrostla. Lakuna krátce po porodu měřila zhruba 88 centimetrů a Amalee o 2 centimetry více. Nyní Lakuna v kohoutku má již plných 155 centimetrů a svou aktuální výškou přerostla Amalee o jeden celý centimetr. Ke značnému nárůstu došlo také u hmotnosti obou zvířat. Zatímco váha u Lakuny ukazuje přesně 842 kilogramů a po porodu přitom vážila pouhých 92, Amalee se narodila se 124 kilogramy a nyní váží 796 kilogramů. Lakuna tedy Amalee v posledním roce předehnala výškou i váhou.

Během veterinární kontroly kopyt slůně samo prostrčí nohu úpony v kontaktní stěně. Foto: @Petr Hamerník, Zoo Praha
Během veterinární kontroly kopyt slůně samo prostrčí nohu úpony v kontaktní stěně. Foto: @Petr Hamerník, Zoo Praha

Díky pravidelným kontrolám chovatelé rovněž zjistili, že sloní samičce Amalee se již prořezávají kly. Ty jsou u Lakuny zatím cítit jen při prohmatání, zato se jí již vyměnila první stolička. Sloni mění zuby značně neobvyklým způsobem, známým spíše u žraloků či krokodýlů. Za stoličkou, která je právě funkční, je připravená další, která se v čelisti zezadu pomalu posouvá a vytlačuje tu před sebou. U prvních několika sad zubů, vypadává zub vcelku, u posledních dvou se zub používáním obrušuje a vypadává po částech.

„Výměna stoliček provází slony celý život a projdou si jí celkem šestkrát. Nové zuby jsou přitom vždy o něco větší než ty předchozí. Poslední se jim prořezávají zhruba okolo padesátky, jsou velké jako cihly a mohou vážit až čtyři kilogramy,“ dodává Kristen.

Stádo slonic včetně nejmladších přírůstků mohou návštěvníci nejlépe pozorovat v časovém rozmezí od 12:30 do 14:30, kdy chodí do venkovního výběhu. Nově za hezkého počasí začínají navštěvovat i travnatý výběh.

REKLAMA

Sloní samička Amalee oslaví druhé narozeniny 9. května. Foto: @Oliver Le Que, Zoo Praha
Sloní samička Amalee oslaví druhé narozeniny 9. května. Foto: @Oliver Le Que, Zoo Praha

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA