Šluknovsko se pyšní krásným renesančním zámkem

Šluknovský výběžek je mimo jiné místem, kde se Česká republika nejvíce přibližuje moři. Na Šluknovsku naleznete spoustu krásných míst, která musíte při toulkách krajem navštívit. Je to Šluknovský zámek nebo nedaleká rozhledna Dymník na stejnojmenném vrchu, odkud se vám naskytnou neskutečné výhledy.

Šluknovský zámek

V roce 1986 vypukl z neznámých příčin v zámku požár, který zcela zničil krov včetně krytiny střechy, také celé třetí patro a velkou část patra druhého. Díky tomuto neštěstí byla na zámku provedena rozsáhlá a velmi zdařilá rekonstrukce. Na Šluknovském zámku mají prvorepublikový prohlídkový okruh. Můžete na něm navštívit téměř všechny prostory zámku, uvidíte dobové místnosti s původními exponáty. Okruh se také věnuje poslednímu majiteli Šluknovského panství Ervínu Leopoldovi Nostitz-Rineckovi. Během prohlídky si prohlédnete jeho apartmán, kde uvidíte jeho kancelář, šatnu, ložnici, dětský pokoj, jídelnu a navštívíte i jeho oficiální kancelář. Prohlídka zámku nezapomíná ani na své malé návštěvníky, pro děti je zde k dispozici knižní průvodce S pastelkami po Šluknovském zámku. Děti tak mohou poznávat zámek za pomoci pastelek, úkolů a otázek, díky kterým si procvičí pozornost a paměť. Je zde také možnost projít se nebo si v klidu posedět v zámeckém parku, který zdobí rybníčky. V přízemí zámku naleznete kavárnu, kde si můžete dát dobrou kávu a dortík.

Augustova věž — rozhledna Dymník

Dymník je zalesněný vrch ve Šluknovské pahorkatině jen pár kilometrů od Rumburka. Dříve se rozhledně říkalo Augustova věž, dnes je známá pod názvem Rozhledna Dymník. Na kopci se ve středověku zapalovaly signální ohně, z toho také vzniknul jeho název Dymník. Na jeho úpatí jsou až 20 metrů vysoké skály tvořené vyvřelou horninou podobnou čediči. Její stáří je zhruba 30 miliónů let. V roce 1896 zde nechal Augustin Wenschuch na vlastní náklady postavit cihlovou a kamennou rozhlednu se 79 schody. Dříve se rozhledně říkalo Augustova věž, dnes je známá pod názvem Rozhledna Dymník. Z vrcholu je dobrý výhled na Lužické hory, Krkonoše, Jizerské hory, Ještěd, České středohoří, Sedlo a Milešovka, Děčínský Sněžník a Krušné hory. V roce 2010 byla z Rumburku k rozhledně vybudována Naučná stezka Dymník.

Kyjovské údolí

Kyjovské údolí je bezesporu jedním z nejnavštěvovanějších koutů Českého Švýcarska. Kyjovské údolí naleznete v malebné obci Kyjov u Krásné Lípy v samém srdci Českého Švýcarska. Pro Kyjovské údolí jsou charakteristické kaňony olemované skalními stěnami. Zdejší kraj se stal domovem mnoha vzácných druhů zvířat a rostlin. V obci jsou k vidění lidové dřevěné stavby. Horský spolek pro Kyjovské údolí kdysi začal s pracemi na zpřístupnění zajímavých skalních útvarů a rovněž se pustil do budování vyhlídek.

Zdroj a více informací naleznete na: www.mestosluknov.cz, www.ceske-svycarsko.cz, www.kyjovskeudoli.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu