REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 5.6. a svátek má Dobroslav

Slovanské hradiště v Mikulčicích

4. 3. 2020

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří mezi nejvýznamnější místa poukazující na historii našeho národa. Je jedním z TOP výletních cílů jižní Moravy! Navštivte velkomoravský raně středověký původně vodní hrad z 9. století. V jeho centrálním místě najdete pozůstatky kamenných církevních staveb i původního paláce, zřejmě sídla samotného velmože a jeho rodiny.

Expozice I „Knížecí hrad v údolní nivě řeky Moravy“

První muzejní expozice zde byla pro veřejnost otevřena v roce 1960 v prostorách původní přízemní budovy. V průběhu roku 2015 došlo k realizaci nového Návštěvnického centra, který koncepci původní expozice přejímá. Do současné doby není bohužel tato expozice dokončena a není tedy přístupná. Přislíbenou dominantou ji v budoucnu budou autentické nálezy dřevěných člunů, objevených při výzkumech zaniklých říčních koryt.

V prostorách Návštěvnického centra se v současné době nachází nový model hradiska, respektive jeho podoby z devátého století. Prezentuje nejnovějších poznatky archeologů získaných během uplynulých desetiletí. Návštěvník zde může získat představu o původním vzhledu a uspořádání staveb vnitřního opevněného prostoru hradiska a jeho blízkého okolí.

Expozice II „Druhý kostel a sakrální architektura knížecího hradu“

Druhá stálá expozice sestává nejen z prohlídky autentického nálezového stavu základů II. kostela, hrobových jam s pohřby a trojrozměrných maket místních kostelů i paláce, ale také z projekce spojující prvky počítačové vizualizace, mluveného slova. V prostorách expozice II jsou rovněž vystaveny kvalitní kopie šperků a dalších drobných předmětů nalezených při archeologických výzkumech.

Vyhlídková věž

Součástí Návštěvnického centra je vyhlídková věž dosahující výšky 30 m. Ačkoliv neumožňuje výhled do nejvzdálenějšího okolí nabízí příležitost nahlédnout na hradisko z ptačí perspektivy.

Pěší okruh hradištěm

Po prohlídce pavilonu II je možno absolvovat pěší okruh hradištěm po návštěvnické trase a na ní shlédnout v terénu kopie základů kamenných staveb, opatřených panely s popisem zajímavostí daného okrsku.

Lávka Velké Moravy

Roku 2019 překlenula tok hraniční řeky Moravy novodobá lávka, jež propojuje původní širší areál hradiska. Pro pěší i pro cyklisty tak vznikla příjemná trasa nabízející navštívit v blízkosti lužních lesů další významnou stojící raně středověkou památku nedaleko Kopčan – kostel sv. Margity Antiochijské. Lávka navazuje i na dvě národní sítě cyklostezek.

Slovanské hradiště v Mikulčicích

adresa: Slovanské hradiště Mikulčice, 69619
e-mail: [email protected]
telefon: +420 518 325 939

www.masaryk.info/slovanske-hradiste-mikulcice

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA