REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.6. a svátek má Tamara

Skryté poklady na okraji Prahy

Hlavní město asi netřeba představovat. Málokdo však už ví, že Praha přezdívaná městem sta věží mimo historických cenností skrývá také přírodní skvosty.

Okrajové části i její blízké okolí nabízí zajímavé tipy na odpolední či celodenní výlety do přírody. Navíc doprava osobním vozem zde není nutnou podmínkou. Vyrazit sem lze například na kole nebo přímo Posázavským pacifikem. Nevěříte? Cestujte s NET4GAS Blíž přírodě!

Jeden z příjemných odpoledních výletů je hned za branami skvostné Prahy, konkrétně ve Vinoři. Napříč přírodní rezervací vede naučná stezka, která přibližuje informace o zdejších krásách i historických zajímavostech. Jen několik málo turistů však ví, že v této části se ukrývají studánky, lužní les, skalní útvary i stopy prehistorického osídlení. Lokalitu si pro její jedinečnost oblíbili nejen okolní obyvatelé, ale také mnoho druhů živočichů. Z těch známějších je to například čolek obecný nebo netopýr rezavý. Naučnou stezku Vinořský park – Satalická bažantnice lze projít přibližně za dvě hodiny, takže co takhle se příjemně projít po nedělním obědě?
V případě, že chcete vyrazit kousek dál za Prahu, avšak necestovat příliš daleko, vyrazte směr Praha – Západ. Tento okres nabízí hned dva zajímavé tipy na výlet. První je naučná stezka Zvolská homole a druhým je výběžek Medník. Zvolská homole představuje zajímavě zbarvený skalní útvar za řekou Vltavou. Pro ty, kdo se na výlet vydají Posázavským pacifikem, je to ta skála, skrz kterou prochází nejdelší tunel na trati. Pokud tímto vlakem budete pokračovat směrem Týnec nad Sázavou, jednou z dalších zastávek je Petrov. Právě zde se nachází výchozí místo pro další výlet přírodou – Medník. Jedna z nejstarších naučných stezek v ČR je významná především kvůli výskytu ohrožené rostliny kandík psí zub. Na své si zde přijdou i děti, které si mohou zahrát interaktivní hru u prameništního potůčku.
Tím nabídka výletů za hranicemi Prahy však nekončí. Kdo vyrazí směr Kolín, konkrétně k Českým Budějovicím, se může zastavit u obce Zahrady. Pod Tuchorazskou hláskou se kolem Mlýnského rybníka line naučná stezka – další ze seznamu veřejnosti přístupných lokalit díky programu NET4GAS Blíž přírodě. Stezka návštěvníky seznámí nejen s historií věže, ale i s jejími strašidelnými obyvateli a zdejší soustavou rybníků v údolí. Toto místo obývá mnoho zajímavých druhů vodních ptáků – kromě labutí a kachen například slípka zelenonohá nebo potápka roháč. Mimo jiné, zajímavostí této naučné stezky jsou obrázky z informačních panelů, které tvořili přímo žáci nedaleké základní školy.
Také západním směrem od Prahy, ovšem už ve Středočeském kraji, není nouze o výlety v přírodě. Nedaleko obce Srbsko se nachází další přírodní unikát. Srbské – netopýří jeskyně jsou součástí nejrozsáhlejšího jeskynního systému v Českém krasu a už před stovkami let je obydlovala prehistorická zvířata. Dnes se díky jejich pozůstatkům tyto jeskyně řadí mezi paleontologické lokality evropského významu. V současné době už jeskyně slouží pouze jako zimoviště kriticky ohrožených druhů netopýrů. Ovšem i těm je věnována dostatečná pozornost – každoročně koncem prázdnin se zde koná Evropská netopýří noc. Během akce se každý návštěvník může s netopýry seznámit, zblízka si je prohlédnout, pohladit si je nebo nakrmit. O jeskynním systému a historii zdejšího lomu Chlum se lze dočíst více informací na panelech naučné stezky.
V okolí Prahy se nachází ještě mnoho dalších míst, která vybízejí k relaxaci i aktivnímu odpočinku. Tipy na jejich návštěvu můžete najít na webových stránkách www.blizprirode.cz.

REKLAMA

Interneotvé stránky: http://www.blizprirode.cz.

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA