REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 31.5. a svátek má Kamila

Skalní krásy ve Žďárských lesích

Drátenická skála je tou nejdominantnější a nejkrásnější v okolí. Z vrcholu Malinské skály se vám naskytne krásný výhled na okolí i nejvyšší vrchol Ždárských vrchů, Devět skal. Skály jsou oblíbeny nejen horolezci, ale také pěšími turisty, takové výhledy se totiž jen tak nevidí.

Přírodní památka Drátenická skála

Dráteníčky, Drátník nebo Drátenická skála se rozprostírá kolem vrchu Drátník v nadmořské výšce 776 metrů nad mořem. Jedná se o obrovskou 200 metrů dlouhou, velmi úzkou skalní hradbu, která je rozčleněna do několika vrcholů. Drátník tvoří několik věží, nejvyšší Sokol dosahuje výšky až 35 metrů. Severně od hlavního hřebene se nacházejí dvě menší věže, Archa a Pagoda. Západně od hlavního hřebene, stojí dvojvěžka Pašerák a Zastrčená skalka. Dráteničky jsou známy příznivcům horolezectví. Ti zde naleznou nespočet těžších i lehčích horolezeckých cvičných cest.

Přírodní památka Malinská skála

Nedaleko od Drátenické skály najdete Malinskou skálu, v nadmořské výšce 811 metrů. Přírodní památka Malinská skála zahrnuje stejnojmenný skalnatý vrchol a jeho jihovýchodní svah na hřebeni táhnoucím se z Devíti skal směrem na Dráteníčky. Jedná se o skupinu rulových skal, které jsou uspořádány do kruhu kolem vrcholu. Jsou ukázkou působení ledovce a mrazu ve starších čtvrtohorách. Zvětrávání vymodelovalo rovněž puklinovou jeskyni a skalní výklenky. Skály dosahují výšky až 20 metrů, nejznámějšími skalními útvary jsou Výspa, Srnčí věž, Škuner a Buldok.

REKLAMA

Skalní útvar Pasecká skála

Pasecké skály jsou rovněž oblíbeným místem horolezců. Populární je místo také pro neskutečný výhled do okolní krajiny. Jedná se o soustavu tří skalních útvarů: Omšelý hřeben, Vyhlídka a Pernštějn. Skalní útvar Vyhlídka poskytuje výhled na daleké okolí, za příznivých podmínek je odtud údajně vidět i nejvyšší vrchol Jeseníků Praděd, vede sem dobře přístupný chodník. Také z dalších dvou skalních útvarů je parádní výhled, na jeden se dostanete po neznačené cestě, na druhý už je potřeba vzít si horolezecké vybavení. Přes Paseckou skálu vede Naučná stezka Po stopách posledního vlka.

V nedalekém Medlovském rybníce se můžete vykoupat nebo si zajít zasportovat do lanového parku.

Zdroj a více informací naleznete na: www.korunavysociny.cz, www.vysocina.eu

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA