REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.5. a svátek má Vilém

Skalka a Ostrý

Mácha si kreslil také hrad a zámek Skalku u obce Vlastislav:
– Pokračujeme nejbližší silničkou ven z obce Vlastislav směr Milešov –3,5 ke křižovatce nad Kocourovem nalevo / s dobrou restaurací na okraji obce – po 16 hod ./ a pokračujeme 200 m rovně –napravo vidíte kopec Ostrý se již nedá přehlédnout –300 m k lesu. Po modré pokračujete lesem 1 km na hrad Ostrý (553 m).
Při návratu z hradu na cestu (pozor na ostrou změnu směru) pokračujeme jihovýchodním směrem po modré značce asi 2,3 km do vsi Březno, odkud je to po málo frekventované silnici, doprava, již bez značky 2,5 km na Sutom /tentokrát bez stoupání .
Uvítá Vás kostel a zvonice sv.Petra a Pavla naposledy přestavěn v roce 1720 se zajímavou historií a přilehlým pam.chráněným areálem, jehož část je nyní přebudovaná na Penzion u sv.Petra a Pavla. a keramickou dílnu, která pro veřejnost pořádá víkendové kursy, kam se můžete objednat – mob. 606 545 553.

500 m před Sutomí u mohutného kaštanu na levé straně silnice je cesta 100 m dolů na opuštěný venkovský hřbitov s hrobkami šlechtického rodu Schönbornů.
Na Sutomi Mácha prokazatelně byl a do deníku si nakreslil Skalku z kopce tzv.“Holáčku“.

Po cestě za kostelem vzhůru a nad domkem v křoví doprava je stezka na tento nezalesněný Holý vrch (458 m). Stojí za to vystoupit na jeho temeno za vynikajícím výhledem na údolí Modly, na věž bývalého hradu Skalka a na okolní sopečné kužele (Plešivec, Oltařík, trojvrcholová Solanská hora, Hradišťany, Lipská hora – charakteristická silueta-zoban).

REKLAMA

Sutom-1 /PARKOVIŠTĚ,PENZION/km-zámek Skalka – po silnici přímo 3,5 km- směr Milešov – nad Kocourovem 200 m za křižovatkou napravo – 1 km Ostrý –2,3 km Březno – 2 km romantický hřbitov u Sutomi – 500 m Sutom

Náročnost : malá, okruh 11 km

Interneotvé stránky:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA