REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Santiniho barokní perla v Kladrubech

Na území České republiky jsou celkem desatery Kladruby. Tyto západočeské patří mezi ty nejstarší a mohou se pochlubit bývalým benediktinským klášterem s třetím největším chrámem v Čechách, přezdívaném také Santiniho barokní perla.

Klášter v Kladrubech

Panovníkem, který podle písemných pramenů založil v roce 1115 benediktinský klášter v Kladrubech, je Vladislav I. Po založení kláštera se na místě, které bylo dříve neosídlené, začaly zakládat vesnice a zřizovat cesty. Kladruby byly vybrány také ze strategického důvodu, ležely totiž poblíž obchodní tepny tehdejší Evropy, tzv. Norimberské obchodní stezky. Ta vedla od Norimberku přes Prahu až k Baltu. Pozdně románská monumentální trojlodní bazilika byla dostavěna roku 1233. Byla vysvěcena za přítomnosti krále Václava I. a vysokých církevních a státních úředníků. V bývalém klášteře je k dispozici hned několik prohlídkových tras – církevní, světská nebo smíšená. Vnitřní délka kláštera je 82 metrů a je v něm pochován jeho zakladatel, český přemyslovský panovník Vladislav I.V blízkosti kláštera naleznete Muzeum československého opevnění a dva vojenské bunkry s autentickým vybavením z let 1938 a 1962.

Regionální muzeum Kladrubska

Muzeum bylo vybudováno v letech 2013 až 2015. Vzniklo v budově bývalého kina na kladrubském náměstí. Slavnostní otevření proběhlo v červnu 2015 při příležitosti oslav 900 let od založení kladrubského kláštera a první písemné zmínky o Kladrubech. Je to místem setkávání všech, kteří mají zájem o kulturu a udržení paměti regionu, je zde patrná snaha o předávání historického odkazu dalším generacím.

REKLAMA

Naučná stezka

Jedná se o okružní stezku s námětem přírodovědným, ekologickým a historickým. Začátek i konec stezky je naproti vchodu do kláštera Kladruby. Naučná stezka vznikala několik let, od roku 1983. Na jejím vybudování se podílelypředevším děti z místní základní školy a jejich nejbližší.Děti byly součástí přírodovědného oddílu Zlatý list. Naučná stezka byla po dlouhá léta trnem v oku místním vandalům, kteří ji po dlouhá léta ničili.

Kladruby žijí kulturou

V Kladrubech je toho spoustu k vidění, rozhodně zde nežijí žádní suchaři, ale velmi společenští lidé. Koná se zde každým rokem spousta akcí, například: Kladrubské hudební léto, Divadelní rok, Benediktinské dny, slavnosti vína a medu, klubové večery, středověký jarmark, oživený Betlém, KladRockFest, keltská slavnost Slunovrat, Noc kostelů, Den koní, pochod Kladrubská desítka a další.

Zdroj a více informací naleznete na: www.kladruby.cz, www.klaster-kladruby.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA