REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata

Zajímavá historická místa a přírodní poklady naleznete nedaleko Telče

Dominantou hradu Roštejn je sedmiboká gotická 45 metrů vysoká věž, která vykukuje z okolních lesů. Můžete hrad znát z pohádek Jak se budí princezny nebo Z pekla štěstí. Hrad Štamberk je zase spojen s pověstmi o templářích, jejich pokladech skrytých ve skalách a také o tajných chodbách, které prý vedly až do Telče nebo na hrad Roštejn.

Hrad Roštejn

Hrad najdete na skalnatém výběžku nedaleko obcí Doupě a Telč. Byl vystavěn v průběhu 14. a 15. století pány z Hradce. Jeho původně německý název Rosenstein je podobný současnému názvu. Hrad byl pravděpodobně původně zamýšlen coby lovecký. Nejdříve ale plnil funkci strážní. Můžete zde navštívit několik prohlídkových okruhů. V okruhu Lovecké sídlo v proměnách dějin vás trasa zavede do různých dějinných období a představí živý obraz života na loveckém sídle. Samostatně průchozí prohlídka Příroda, lovectví a myslivost vede hradními ochozy, kaplí a botanickým sálem. Je primárně určena rodinám s dětmi. Výstup do věže s výhledem do okolní krajiny je přístupný po zaplacení vstupného bez průvodce po celou otvírací dobu hradu. Za velmi dobré viditelnosti jsou vidět vrcholy Alp. Hrad nabízí několik typů edukačních programů, které jsou propojené s roštejnskými expozicemi.

Zřícenina hradu Štamberk

Na skalnatém návrší můžete spatřit zbytky hradu, který zde nechal postavit pravděpodobně Jaroslav ze Šternberka. Později patřil hrad pánům z Hradce. Během husitských válek byl hrad dobyt a pobořen. Dochovalo se z něj pouze torzo palácové zdi, zbytky strážní věže a hradeb. V okolí zříceniny se nachází přírodní rezervace s původními bukovými porosty. Balvanitý svah přechází v kamenné moře, tento pohled si nenechte ujít.

REKLAMA

Rašelinné jezírko Rosička

Jezírko je domovem několika druhů ohrožených rostlin a živočichů. Chráněným územím bylo vyhlášeno v roce 1984. Tento oligotrofní lesní rybníček je jednou z posledních lokalit ohroženého leknínu bělostného. Vodní plocha je skoro celá pokryta oku lahodícím leknínem, zejména v květnu a červnu je to krásná podívaná. Okolí rybníčku tvoří kulturní smrčiny. Čistá klidná voda je optimálním prostředím pro rozmnožování řady druhů obojživelníků.

Zdroj a více informací naleznete na: www.hrad-rostejn.cz, www.vysocina.eu

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA