Notice: Trying to get property 'name' of non-object in /var/www/vhosts/vyletnik.cz/httpdocs/vyletnik2021/wp-content/themes/vyletnik/app/helpers.php on line 1830

Notice: Trying to get property 'slug' of non-object in /var/www/vhosts/vyletnik.cz/httpdocs/vyletnik2021/wp-content/themes/vyletnik/app/helpers.php on line 1832
Samá voda, samá voda! Vodní lákadla uprostřed Šumavy » Tipy na výlet
REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 4.6. a svátek má Dalibor

Samá voda, samá voda! Vodní lákadla uprostřed Šumavy

Den strávený v přírodě poblíž takto netypických vodních uskupení se vám poštěstí snad jen na Šumavě. V rašeliništi Tříjezerní slať naleznete spoustu druhů vzácných rostlin. Procházka romantickým a divokým kaňonem řeky Vydry je povinností každého návštěvníka Šumavy. Nenáročnou procházkou zakončíte den u Pramenu Vltavy.

Rašeliniště Tříjezerní slať

Tříjezerní slať, jak již sám název napovídá, je pojmenovaná podle tří rašelinných jezírek o rozloze 19 ha, nachází se necelé 3 km severozápadně od obce Modrava, na pomezí katastrálních území Javoří Pila a Vchynice-Tetov I. Voda v jezírkách má tmavě hnědou barvu. Porost rašeliniště tvoří mimo obvyklé rašeliništní flóry i klečovitá borovice blatka a smrky. Kolem jezírek můžete vidět velké množství pestře zbarvených vážek.

Přístup ke slati je buď z Modravy nebo z Rokyty, a to pěšky či na kole. Jde o ukázku typického šumavského vrchovištního rašeliniště, ve kterém se vyskytuje mnoho vzácných rostlin. Tříjezerní slať je nejmenší ze tří zpřístupněných rašelinišť na české straně Šumavy. Další přístupná Jezerní slať i Chalupská slať mají rozlohu přes 100 ha.

REKLAMA

Okružní naučná stezka, 250 m dlouhá, má 11 zastavení, které vysvětlují vznik i vývoj této slatě.

Pramen Vltavy

Uvedený pramen je jen symbolické místo, voda do kamenné studánky je svedena dřevěným potrubím, které vede pod asfaltovou cestou. Kolem pramene se nachází stejnojmenná přírodní památka Pramen Vltavy. Na místě se nachází socha víly Vltavy, je schovaná ve smrkovém porostu. Je zde také několik odpočívadel.

Krása řeky Vltavy. Foto: ©Pixabay.com
Krása řeky Vltavy. Foto: ©Pixabay.com

Pramen Vltavy se nachází necelých 6 km jihojihozápadně od obce Kvilda na Šumavě, 600 metrů od hranice s Německem. Místo je přístupné po asfaltové silnici, po modré turistické značce, nebo na kole po cyklotrase.

Klidná procházka kaňonem řeky Vydry

Povydří je přírodní památka a zároveň I. zóna Národního parku Šumava. Nachází se mezi obcemi Srní a Horská Kvilda. Důvodem vyhlášení je kaňonovité údolí balvanitého úseku řeky Vydry s přilehlými zalesněnými svahy. V řece jsou peřeje a dlouhé kaskády, nad nimiž se na svazích tyčí skalní masivy se skalními věžemi Baba, Panna a Mnich a řada kamenných moří. Divoké koryto horské řeky Vydry skýtá nádherné scenérie a výhledy. Údolím prochází naučná stezka, na které jsou osazeny informační panely. Uprostřed Povydří stojí Turnerova chata.

Trasa je vhodná pro kočárky, cyklisté na ni mají vjezd zakázán. 

Zdroj a více informací najdete na: www.trijezerni-slat.ceskehory.cz, cs.wikipedia.org/wiki

Zajímavé výlety najdete také na Vyletnik.cz – hrady a zámky, rozhledny, cyklotrasy a další tipy na výlety.

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA