Rozkvetlý mandloňový sad v Hustopečích potěší vaše romantické smysly

Hustopeče jsou proslavené mandloňovým sadem, který byl jedinečný svého druhu, nic podobného nebylo k vidění po celé Střední Evropě. Nedaleko sadu je rozhledna, ze které je krásný výhled na sad a okolní krajinu, určitě si to nenechte ujít.

Mandloňový sad

Mandloňový sad je unikátní nejen v České republice. V době největšího rozmachu tohoto sadu v něm rostlo na 50 000 mandloní. Historie pěstování mandloní na našem území sahá až do 17. století. První rozsáhlé sady byly vysázeny až v roce 1949 právě v Hustopečích, a to ve snaze o soběstačnost socialistického hospodářství. Pěstování mandloní se postupně však stávalo neekonomických, a tak docházelo k postupnému zmenšování sadů, až na konci osmdesátých let zůstaly poslední dva. Postupně zůstaly zcela nevyužívány a neudržovány. V roce 2016 opět došlo k výsadbě mladých mandloní. V revitalizaci mandloňového sadu na Starém vrchu chce vedení města pokračovat i v budoucnu.

Rozhledna u mandloňového sadu

Rozhledna stojí na okraji mandloňového sadu na Hustopečském starém vrchu v nadmořské výšce asi 300 metrů. Vysoká je 17,4 metru, vyhlídková plošina se nachází ve výšce 12,6 metrů. Slavnostně byla otevřena v roce 2012. V jarních měsících je z jejího vrchu překrásný výhled, v tu dobu pod ní rozkvétá narůžovělá záplava mandloňových květů. Z rozhledny lze dohlédnout na nedaleké Pálavské vrchy, Novomlýnské nádrže, okolní obce či Bílé Karpaty.

Stezka „Masaryk a Hustopeče“

Naučná stezka Masaryk a Hustopeče dlouhá cca 2 km vás provede městem po stopách prvního československého prezidenta. Sedm zastávek ukazuje významná místa spojená s jeho životem a rodinou. Trasa začíná v blízkosti autobusového nádraží. První zastávkou je vstup do historického centra města, kde se v roce 1924 uskutečnilo triumfální přijetí prezidenta Masaryka v Hustopečích. Naučná stezka pak směřuje k bývalé piaristické reálce. Další zastávkou je místo, kde se nacházel rodný dům Masarykovy matky Terezie. Čtvrté zastavení je dům Masarykova strýce, ve kterém T. G. M. pobýval během svých studií na Hustopečské reálce. Stezka dále pokračuje k domu, kde dožil Masarykův otec. Následuje zastávka u budovy bývalé tiskárny (dnes je to Společenský dům) Ludvíka Masaryka, nejmladšího bratra T. G. Masaryka. Poslední zastavení je na hustopečském městském hřbitově, místě posledního odpočinku mnoha předků a příbuzných T. G. Masaryka.

Zdroj a více informací najdete na: www.hustopece.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu